حسین بهلولی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره راه‌های کنترل خشم در کودکان اظهار کرد: خشم امری طبیعی است که در تمام انسان‌ها همچون خنده و گریه وجود دارد و جزو سیستم دفاعی محسوب می‌شود اما افراد باید خشم خود را کنترل تا بیش از حد نشود و فرد را دچار بیماری‌هایی همچون فشارخون، استرس، زخم معده و … نکند.

وی با بیان اینکه راه‌های کنترل خشم از کودکی باید به بچه‌ها آموزش داده شود، افزود: رفتار والدین در نحوی مدیریت خشم بسیار حائز اهمیت است و ضرورت دارد که خود والدین بیش از هرچیزی بتوانند خشم خود را کنترل و جلوی کودکان به پرخاشگری و دعوا نپردازند.

این روانشناس ادامه داد: راه‌های کنترل خشم را از طریق قصه و به ویژه بازی کردن می‌توان به کودکان آموزش داد همچنین جنسیت و نوع بازی‌هایی که فرد انتخاب می‌کند او را مستعد پرخاشگری بیشتری می‌کند بنابراین پسران به دلیل اینکه بیشتر به بازی‌های رقابتی می‌پردازند زودتر خشمگین می‌شوند.

بهلولی تاکید کرد: بهتر است به کودکان آموزش دهیم که در زمان عصبانی شدن نفس عمیق بکشند و به آنها بازی‌هایی همچون درست کردن حباب و فوت کردن در آن آموزش داده شود چراکه این راه سبب شده تا خشم کودک آرام شود، همچنین گذاشتن قوانین در خانه سبب شده تا به کودک یاد دهیم هنگام عصبانی بودن دلیل خود را توضیح دهد و بگوید چرا و از چه کسی ناراحت شده است.

وی ادامه داد: اگر او به درستی دلیل خود را عنوان کرد به او پاداش‌هایی همچون رفتن به پارک و بازی کردن داده شود.

این روانشناس اضافه کرد: داشتن خمیر بازی در خانه و آموزش دادن به کودک در این خصوص که اگر ناراحت شد می‌تواند آن را فشار دهد، له کند یا حتی تمامی چیزهایی که با آن درست کرده را خراب کند، سبب می‌شود تا خشم او فروکش کند.