شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۸
بازدید: 250

کمیاب‌ترین گروه خونی در کشور/ سهم بانوان ایرانی از اهدای خون

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، بشیر حاجی بیگی به تشریح آخرین وضعیت اهدای خون در کشور پرداخت و افزود: در حال حاضر بانوان استان‌های لرستان، خراسان جنوبی، کردستان و مرکزی، در بین بانوان کشور، در صدر اهدا کنندگان خون قرار دارند.

وی با عنوان این مطلب که در هفت ماهه امسال نسبت به هفت ماهه سال قبل استان‌های زنجان، اردبیل و خراسان جنوبی بیشترین میزان رشد در اهدای خون بانوان را داشته اند، افزود: در حال حاضر تنها ۴.۵ درصد اهدا کنندگان خون در کشور بانوان هستند.

حاجی بیگی با اشاره به مراجعه یک میلیون و ۵۸۶ هزار و ۸۰۵ نفر جهت اهدای خون به مراکز انتقال خون سراسر کشور، ادامه داد: تا پایان مهر ۹۷ یک میلیون و ۲۴۹ هزار و ۴۵۵ واحد خون اهدا شده است.

به گفته وی، از اول فروردین تا پایان مهر ۹۷، ۲ میلیون و ۶۷۶ هزار و ۱۳ واحد خون و فرآورده‌های خونی در بین مراکز درمانی و بیمارستان‌های کشور توزیع شده است که از این تعداد یک میلیون و ۱۳۲ هزار و ۷۳۹ واحد گلبول قرمز فشرده، ۳۷۸ هزار و ۶۹۴ واحد پلاسمای تازه منجمد و ۵۵۶ هزار و ۱۸۰ واحد پلاکت بوده است.

سخنگوی سازمان انتقال خون اظهار کرد: در حال حاضر استان‌های تهران، فارس، خراسان رضوی و اصفهان در صدر اهدا کنندگان خون در کشور قرار دارند و نزدیک به ۳۸ درصد خون‌های اهدایی در کشور مربوط به این چهار استان است.

وی افزود: در هفت ماهه امسال نسبت به مدت زمان مشابه در سال ۹۶ ، استان‌های خراسان شمالی، ایلام و کردستان بیشترین میزان رشد اهدای خون در کشور را داشته‌اند.

حاجی بیگی ادامه داد: در حال حاضر نزدیک به ۹۰ درصد اهدا کنندگان خون در کشور دارای گروه خون مثبت و تنها ۱۰ درصد اهدا کنندگان خون در کشور گروه خون منفی دارند.

وی افزود: نزدیک به ۳۴ درصد اهدا کنندگان خون در کشور O مثبت بوده و به عنوان فراوان ترین گروه خوبی تلقی شده و گروه خونی AB منفی با یک درصد کمیاب‌ترین گروه خونی در کشور هستند.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of