به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت) ، از ابتدای شروع طرح جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای زلزله‌زدگان کرمانشاه تا صبح امروز (دوشنبه ، ۳۰ آبان ماه) مبلغ ۳۵۱ میلیارد و ۷۲ میلیون و ۶۹۴ هزار و ۳۳۳ ریال در حساب رسمی ۹۹۹۹۹ جمعیت هلال‌احمر جمع‌آوری شده است که این رقم تاکنون بیش از یک و نیم برابر کل رقم جمع‌آوری شده در زلزله پنج سال گذشته در ورزقان است.

بر اساس اطلاعیه هلال‌احمر، میزان کمک‌های غیرنقدی شامل اقلام خوراکی و مصرفی نیز در این دوره افزایش چشمگیری یافته و به حدود ۲۰ هزار تن رسیده است که گزارش دقیق آن پس از تطبیق آمارها به اطلاع مردم شریف ایران خواهد رسید.

بر اساس این گزارش، جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران ضمن قدردانی از اعتماد عمومی مردم شریف ایران به این نهاد امدادرسان ملی و بین‌المللی به زودی، جزئیات نحوه هزینه‌کرد این کمک‌های مردمی را به اطلاع هموطنان عزیز می‌رساند.

گفتنی است تمامی اقلام امدادی مصرف شده از سوی این جمعیت در زلزله اخیر از منابع داخلی صرف شده که آمار آن نیز پس از جمع‌بندی‌ها اطلاع‌رسانی می‌شود. مردم عزیز کشورمان به ‌منظور تداوم و استمرار ارائه خدمات در چند ماه آینده همچنان می‌توانند کمک‌های نقدی خود را به حساب ۹۹۹۹۹ نزد اغلب بانک‌های کشور واریز یا از طریق سامانه پرداخت موبایلی #۷۲۴* اقدام کنند.

بنابر این گزارش، زلزله ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله، ۳۲ کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب مرکز کرمانشاه رخ داد که تاکنون ۴۳۷ کشته و بیش از ۱۲ هزار مصدوم در استان داشته است.

شدت این زمین لرزه به اندازه‌ای بود که کل غرب کشور تا بخش‌هایی از تهران را لرزاند و مردم چندین کشور منطقه به ویژه عراق آن را احساس کردند.

این زلزله به هفت شهرستان و یک هزار و ۹۵۰ روستای استان کرمانشاه خسارت وارده کرده و طبق برآورد اولیه دست کم ۳۱ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دیده‌اند.