به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، آزمایشات اخیر نشان داده، دارویی که بیماران مبتلا به دیابت برای کنترل قند خود مصرف می‌کنند می‌تواند به کند شدن و جلوگیری از بیماری‌های کلیوی کمک کند.

براساس گزارش «فایننشال اکسپرس»، محققان در مطالعه خود، داروی «اینوکانا» را آزمایش و نتایج خود را در یک جلسه پزشکی در استرالیا بیان کردند.

گفتنی است، بیش از ۴۲۰ میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به دیابت هستند که بیشتر آنها از دیابت نوع دو رنج می‌برند. این نوع دیابت با چاقی مرتبط است و زمانی اتفاق می‌افتد که بدن قادر به استفاده درست و کافی از انسولین نیست تا غذا را به انرژی تبدیل کند. این امر می‌تواند به تدریج به کلیه‌ها آسیب برساند و منجر به بیماری و در نهایت مرگ شود.

از همین رو محققان برای فهمیدن این موضوع که آیا قرص «اینوکانا» می‌تواند از بیماری‌ کلیوی جلوگیری کند یا خیر، آزمایشاتی را بر روی این دارو انجام دادند.

طبق این گزارش، محققان حدود ۱۳ هزار بیمار مبتلا به دیابت نوع دو و بیماری‌های مزمن کلیوی که داروی اینوکانا را مصرف می‌کردند مورد آزمایش قرار دادند. آنها پس از درمان چهار هزار و ۴۰۰ نفر در طول ۲.۵ سال، نظارت مستقل بر روی این مطالعه را متوقف کردند و دریافتند که این دارو تاثیر مثبتی بر درمان بیماران داشته است.

همچنین، این داروی اینوکانا حدود ۳۰ درصد نارسایی کلیوی، نیاز به دیالیز، پیوند کلیه،‌ مرگ بر اثر بیماری‌ها و نارسایی‌های کلیوی را نیز کاهش می‌دهد.

براساس این گزارش، سالانه میلیون‌ها نفر بر اثر بیماری‌های کلیوی جان خود را از دست می‌دهند و صدها هزار نفر برای زنده ماندن به دیالیز نیاز دارند.(فارس)