به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر قاسم جان بابایی در همایش فناوری‌های توانبخشی، شرایط فعلی کشورو افق پیش‌رو گفت: وزارت بهداشت به دنبال تصدی‌گری نیست بلکه می‌خواهد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف حوزه سلامت از جمله حوزه توانبخشی، توسط مردم انجام شود حتی تولید کنندگان تجهیزات توانبخشی نیز می‌توانند در این حوزه سرمایه‌گذاری کنند.

وی ضمن تاکید بر لزوم کاهش واردات توانبخشی به کشور، اظهار داشت: واردات این تجهیزات به کشور، قابل توجه است و باید آن را به حداقل برسانیم البته شاید ایراد از دستگاه‌های دولتی بوده که نتوانسته‌اند برای محصولات این حوزه، زمینه‌های تولید و بازار را در داخل و خارج از کشور، فراهم کنند.

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه توسعه توانبخشی، یک ضرورت و نیاز است، اضافه کرد: امروز در کشور با افزایش بیماری‌های خود ایمنی مانند ام اس، میزان بالای حوادث جاده‌ای و نیاز مصدومان به توانبخشی و افزایش بیماری‌های قلبی، عروقی، غددی، سکته‌های مغزی و سرطان روبرو هستیم و جامعه نیز به سمت کهنسالی پیش می‌رود که این عوامل، ضرورت توسعه خدمات توانبخشی را نشان می‌دهد.

وی یادآورشد: توانبخشی درمان نیست بلکه پیشگیری است چرا که به کاهش ناتوانی مردم و نیز هزینه‌های درمانی کمک می‌کند.

جان بابایی گفت: در حوزه توانبخشی در بخش آموزش، عملکرد خوبی داشته‌ایم و فارغ‌التحصیلان زیادی تربیت شده‌اند اما باید رویکرد ما به سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی، گسترش خدمات و در نهایت افزایش دسترسی مردم به این حوزه باشد.

معاون درمان وزارت بهداشت در پایان یادآور شد: ایران از جمله کشورهایی است که کمترین تخت بیمارستانی در حوزه توانبخشی را دارد و میزان تخت های توانبخشی کشور ما، یک دهم کشورهای منطقه است که باید در این حوزه، تلاش بیشتری کنیم.