به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، محمد شریفی مقدم در خصوص سختی کار پرستاران اضافه کرد: پرسنل پرستاری از جوانب مختلف کاری تحت فشار قرار دارند و تأخیر در پرداخت معوقات، فعالیت ٢ برابری نسبت به وظایف تعریف شده آنها، کمبود نیرو و … نیز به عنوان سختی کار برای آن‌ها تلقی می‌شود.

وی افزود: نوع بیمه پرستاران به محل خدمت این کادر درمانی بستگی داشته و به علت وجود سختی کار و فعالیت ٢۴ ساعته از حق بیمه متفاوتی نسبت به سایر مشاغل و ارگان‌ها بهره مند می‌شوند.

قائم مقام سازمان نظام پرستاری در خصوص نحوه فعالیت پرستاران در ایام تعطیلات نوروز خاطر نشان کرد: جز موارد معدود و خاص، هیچ پرستاری در ایام ١٣ روز نوروز تعطیل نبوده و از قبل از شروع تعطیلات تا پایان نوروز ارائه خدمات درمانی پرستاران ادامه دارد. بنابراین در صورت مرخصی، پرستاران ملزم به جبران ٨٠ ساعت کاری خود و فعالیت ٢۴ ساعته می‌شوند.

وی عنوان کرد: فعالیت کادر فعال در بخش‌های غیر بیمارستانی در ایام نوروز کمتر می‌شود بنابراین به منظور افزایش کیفیت خدمات درمانی از بستری شدن برخی بیماران غیر ضروری و سرپایی در ایام جلوگیری شده و به بعد از تعطیلات موکول می‌شود. براین اساس ٣٠ درصد از مراجعات بیمارستان‌ها کاهش و ارائه خدمات درمانی به ٧٠ درصد باقیمانده در اولویت قرار می‌گیرد.

شریفی مقدم در خصوص فعالیت پرستاران فوریتی اذعان داشت: پرستاران فوریتی در ایام عید در حالت آماده باش کامل قرار داشته و تمامی‌نیرو‌ها به طور شبانه روزی ملزم به انجام فعالیت می‌شوند.

وی در ادامه گفت: پرستاران فوریتی علاوه بر مشکلات پرستاران بیمارستانی، به علت حوادث غیر مترقبه و جاده‌ای در معرض خطر قرار داشته و از سختی کار بالایی برخوردارند، اما متأسفانه از قانرن ارتقا و بهره وری حذف شده دلیل قانع کننده‌ای از جانب دولت برای این اقدام مطرح نشده است.

قائم مقام سازمان نظام پرستاری خاطر نشان کرد: قانون ارتقا و بهره وری در سال ٨٨ تصویب شد که به موجب آن پرستاران تحت پوشش حمایتی قرار می‌گیرند این در حالی است که سختی کار پرستاران فوریتی نادیده گرفته شده و با طرح ماده جدید، تنها پرستاران بیمارستانی و مراکز را از فوریت‌ها مستثنی کرده و تحت پوشش این قانون قرار داده اند. از نظر ما این اقدام ناعدالتی بوده و نباید نسبت به حق این پرستاران اجحاف شود.(میزان)