شرایط متفاوت حج تمتع امسال باعث شد تا دست اندرکاران و کارگزاران، برنامه ریزی دقیق تری برای انجام امور در پیش بگیرند. برنامه ریزی که شاید در مدت کوتاه تری نسبت به سال های گذشته صورت گرفت اما تلاش شد تا با جامعیت بیشتر، نیروهای اعزامی از آمادگی لازم برای مقابله با بحران های احتمالی برخوردار باشند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری سلامت شرایط متفاوت حج تمتع امسال باعث شد تا دست اندرکاران و کارگزاران، برنامه ریزی دقیق تری برای انجام امور در پیش بگیرند.

اما شاید این تعجیل در برنامه ریزی مشکلات و موانعی را بر سر راه کارگزاران حج امسال به ویژه در حوزه خدمات پزشکی قرار دهد. مشکلاتی که به گفته رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با توجه به فاصله یک ساله در انجام حج و فوریتی که امسال صورت گرفته، تا حدودی قابل پیش بینی است. دکتر سید علی مرعشی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری سلامت گفت: با توجه به زمان کوتاهی که برای انجام هماهنگی ها وجود داشت، به نظر می رسد معاینات زائران نسبت به سال های گذشته با سهولت بیشتری انجام شده و استطاعت جسمی خیلی ها سریع تر از زمان واقعی احراز شده است . این موضوع ممکن است مشکلاتی را در ایام حج ایجاد کند و انجام مراقبت های تیم های پزشکی را افزایش دهد. در واقع از مجموع ۸۶ هزار زائر اعزامی تنها ۵۹۰ نفر رد صلاحیت پزشکی شده اند و این هم به دلیل پیشرفته بودن بیماری هایشان بوده است که این رقم بسیار پائین است و نشان می دهد در سال های گذشته با دقت نظر بیشتری صلاحیت پزشکی زائران صورت می گرفته است. اما نکته مثبت در این است که میانگین سنی زائران امسال نسبت به سال های گذشته پائین تر است و این خود جای امیدواری دارد.” مرعشی می گوید:” مذاکرات هیات ایرانی با هیات سعودی اواخر اسفند سال گذشته صورت گرفت. این در حالی بود که در سال های گذشته با توجه به منوال همیشگی، در این زمان حتی کاروان های اعزامی هم تشکیل شده بود. به همین دلیل برای حج امسال بعد از پایان یافتن دور اول مذاکرات و در واقع بعد از تعطیلات ایام نوروز، استارت اقدامات لازم زده شد و بعد از دور دوم مذاکرات، اقدامات به طور گسترده تری پیش رفت. در واقع برای حج امسال نسبت به سال های گذشته حداقل ۴ ماه از زمان کمتری برای برنامه ریزی و انجام امور بهره مند بودیم و این یعنی با فشرده کاری بالا عملیات حج در دستور کار قرار گرفت. این در حالی بود که به دلیل فاصله یک ساله با آخرین حج ، خیلی از هماهنگی های لازم که در عمره برای تمتع هر ساله صورت می گرفت، انجام نشده بود و در نتیجه روزهای پر تنش تری پیش روی ما قرار گرفت.”

استقبال خوبی از سوی تیم های پزشکی  برای اعزام به حج صورت نگرفت

حج تمتع امسال در گرمترین روزها صورت می گیرد، روزهایی که به طورحتم حجاج را با درصد بالایی از گرمازدگی مواجه خواهد کرد. بیماری که با وجود همه توصیه های ارائه شده، تا حدودی نیز اجتناب ناپذیر است. توجه به سلامت زائران باعث شد تا بعد از پایان مذاکرات، انتخاب تیم های پزشکی نخستین اقدامی باشد که در دستور کار مسئولان قرار گیرد.  پزشکانی که باید طبق تقسیم بندی کاروان های سراسر کشور مورد گزینش قرار می گرفتند و اما امسال انتخاب آنها یکی از مهم ترین دغدغه های مرکز پزشکی حج و زیارت تبدیل شده بود. دکتر سید علی مرعشی می گوید:” با توجه به حادثه منا، هجمه بالایی در فضای مجازی نسبت به حج صورت گرفته بود و همین باعث شد نه تنها در فضای عمومی با استقبال خوبی از سوی تیم های پزشکی برای اعزام مواجه نشویم، بلکه شاهد ریزش های مکرر به ویژه از سوی پزشکانی باشیم که سال ها سابقه همکاری با ما را داشتند. اما با وجود همه مشکلاتی که پیش رو قرار داشت، با برنامه ریزی به موقع و در کمترین زمان ممکن، تیم های پزشکی گزینش و انتخاب شدند.”

یک پزشک برای ۲ کاروان

با توجه به تصمیم مسئولان، برای حج امسال  تنها ۳۵۰ سهمیه پزشک برای حدود ۶۰۰ کاروان اعزامی در نظر گرفته شده است. پزشکانی که هر کدام باید ۲ کاروان و یا در کل ۳۰۰ زائر را مورد معاینه قرار می دادند و بعد از تشکیل کاروان ها، این معاینات با فاصله بسیار کمی در دستور کارشان قرار گرفت. پزشکانی که به گفته دکتر سید علی مرعشی به طور حتم روزهای پر کاری را پیش رو خواهند داشت. رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر می گوید:” در حج گذشته به ازای ۲۲ هزار زائر، در تیم پزشکی ما ۵۰۰ نیرو فعالیت داشتند که امسال اما با وجود افزایش تعداد حجاج، تنها ۷۰ نیرو به تیم اضافه شده است. این موضوع دشواری های خاص خود را دارد، چرا که در ایام تشریق فشار بسیار بالایی به نیروها وارد خواهد شد و روزهای پرکارتری را پیش رو خواهند داشت. این را هم در نظر بگیرید در حج امسال بیش از ۲ هزار و ۱۰۰ زائر بالای ۸۰ سال سن  در جمع حجاح ایرانی حضور دارند که به طور طبیعی این دسته افراد با توجه به شکنندگی و شرایطی که دارند، مراقبت های پزشکی بیشتری نیاز خواهند داشت”

خرید و ارسال دستگاه های جدید پزشکی

ارائه خدمات دارویی و درمانی در سرزمین وحی بر عهده جمعیت هلال احمر است. خدمتی که هر ساله با ابعاد گسترده ای از سوی این نهاد مردمی پوشش داده می شود. امسال نیز با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته، حدود ۵۵ تن دارو تجهیزات ارسال و در انبارهای مکه و مدینه تخلیه شده است. دکتر سید علی مرعشی می گوید:” این محموله شامل  ۳۵۰ قلم دارو و ۵۵۰ قلم تجهیزات مصرفی پزشکی است. البته با توجه به اینکه به دلیل وقفه طولانی در اعزام حجاج از دستگاه های پزشکی استفاده ای صورت نگرفته بود، حدس را بر وجود اشکالات در دستگاه های چون رادیولوژی، سونوگرافی و … گذاشتیم و همین موضوع باعث شد تا دست به خرید چند دستگاه جدید بزنیم. برای نمونه دو دستاه استریل کردن ابزار پزشکی، دو دستگاه رادیولوژی، چندین دستگاه تهویه تنفس مصنوعی و … برای دو شهر مکه و مدینه خریداری و ارسال شده است.”

آمادگی برای افزایش تخت در بیمارستان مکه

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر در ادامه با اشاره به اینکه تیم های اعزامی مانند سال های گذشته در ۵ درمانگاه و یک بیمارستان در شهر مدینه مستقر خواهند شد، می گوید:” در مکه ۹۲ هتل و ساختمان محل استقرار زائران است که در همه این محل ها پزشک مستقر می شود. البته از این تعداد، در ۶۵ هتل درمانگاه شبانه روزی برپا می شود و نیروها در همه ساعات شبانه روز آماده ارائه خدمت به زائران خواهند بود.  بیمارستان مکه نیز در حال حاضر با ۶۰ تخت برای خدمت به زائران راه اندازی شده که آمادگی افزایش تا ۱۰۰ تخت خوابی را هم دارد و در صورت نیاز در کمترین زمان این موضوع عملی می شود. این بیمارستان از بخش هایی چون بستری بانوان و آقایان و همچنین بخش مراقبت های ویژه بسیار مجهز، اتاق ایزوله، رادیولوژی، داروخانه و کلینیک های تخصصی مانند، قلب، عفونی، ریه، زنان، مغز و اعصاب، گوش و حلق و بینی، چشم، روانپزشکی و … تشکیل شده است.”

تکذیب شایعه اعزام آمبولانس از ایران به عربستان

در هفته های گذشته مطلبی مبنی بر ارسال آمبولانس از ایران به عربستان در برخی خبرها انتشار یافت که رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر آن را تکذیب می کند و می گوید:” این خبر تنها به دلیل به دلیل برداشت اشتباه منتشر شده است. چرا که با توجه به خریدهایی که در گذشته از عربستان صورت گرفته، در حال حاضر ۱۴ دستگاه آمبولانس و دو دستگاه آمبولانس ICU (مراقبت های ویژه)  در شهر مکه و همچنین ۶ دستگاه آمبولانس در شهر مدینه ، تجهیز و آماده ارائه خدمت است و هیچ  اعزام آمبولانسی از داخل کشور صورت نمی گیرد”

دو ماه زمان برای عملیات حج

پایان عملیات حج برای کارگزاران و دست اندرکاران سوم مهر ماه خواهد بود. این را دکتر سیدعلی مرعشی اشاره می کند و می گوید:” زمان ایام حج امسال برای زائران نسبت به سال های گذشته طولانی تر است و بسیاری از زائران با انجام پیشگیری های مناسب می توانند در این مدت به سلامت جسمی خود کمک کنند. حجاج زیادی با بیماری های متنوع و همچنین فرهنگ متفاوت درعربستان حضور پیدا خواهند کرد. با توجه به تجمع های انبوه و نزدیک، خیلی از بیماری ها امکان انتقال و سرایت دارد و این موضوع با رعایت نکات بهداشت فردی مثل استفاده از ماسک، سجاده شخصی( به دلیل وجود مواد حساسیت زا که در شوینده های صحن مسجد الحرام و … ممکن است وجود داشته باشد)استحمام روزانه، استفاده مکرر از مایعات، عدم فعالیت  در زیر تابش نور مستقیم آفتا، استفاده از لباس های نخی رنگ روشن، شست و شوی مکرر دست ها، توجه به تغذیه مناسب و … قابل کنترل و پیشگیری خواهد بود.”

گزارش:پریسا زمانی