به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت) از وبدا، دکتر سید حسن هاشمی‌ در بازدید از مرکز مدیریت عملیات بحران وزارت بهداشت (EOC)  در خصوص تمهیدات انجام شده جهت اعزام تیم های بهداشتی درمانی به محل حادثه زلزله شب گذشته، گفت: از همان ساعات اولیه، نیروهای درمانی از تهران و سایر شهرستان‌ها ‌به مناطق زلزله زده اعزام شدند.

وزیر بهداشت گفت: طبیعی است که در چنین حوادثی نیروهای اورژانس و بیمارستان ها‌بیشتر درگیر می‌شوند. در این حادثه بیمارستان های بعضی از شهرها‌آسیب دیده اند و لذا خدمت رسانی را با مشکل روبرو کرده است.

هاشمی‌ با بیان اینکه تاکنون ۲۰۸ نفر فوت کرده اند، تصریح کرد: تا این لحظه بالغ بر ۲۵۰۰ نفر در بیمارستان‌ها‌ پذیرش شده و ۲۱۸۰ نفر نیز مرخص شده‌اند و اکنون ۴۰۰ نفر در بیمارستان‌ها‌ بستری هستند.

وزیر بهداشت گفت: تعداد ۱۵۰ دستگاه اتوبوس آمبولانس و آمبولانس به محل اعزام شده و ۲۰ بالگرد نیز مسئولیت حمل مجروجین را برعهده دارند. ضمن اینکه تعداد ۳ هواپیما در محل مستقر شده تا مصدومان را به سه استان مجاور آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و همدان توزیع کنند و علاوه براین‌ها‌ هر سه دانشگاه علوم پزشکی تهران بالغ بر ۲۰۰۰ تخت را آماده پذیرش مصدومان کرده‌اند.

هاشمی ‌گفت: طبیعی است که باید اولویت بر درمان مصدومان در محل حادثه باشد، چرا که راه‌های مواصلاتی با مشکل روبرو است، ضمن اینکه تعداد زیادی از پرستاران و رشته های تخصصی اعزام شده‌اند و کارها‌ به خوبی دنبال خواهد شد. علاوه بر این‌ها‌ بیمارستان‌های صحرایی اعم از بیمارستان‌های تحت پوشش سپاه، بسیج و ارتش و وزارت بهداشت به تدریج درحال برپایی است و جامعه پزشکی و پرستاری به صورت داوطلبانه برای امدادرسانی وارد مناطق زلزله زده می‌شوند.

وزیربهداشت بیان کرد: کار آواربرداری سخت‌تر از کارهای درمانی است، اما به نسبتی که کار آنها‌پیش برود خدمات بهداشتی و درمانی هم ارائه خواهد شد.

هاشمی‌گفت: تجهیزات، بانک خون و دارو و خدمات بهداشتی به صورت کامل تامین شده است. معمولا در چنین شرایطی مسایل بهداشتی از روز دوم و سوم حادتر می‌شود، اما نیروهای بهداشتی ما درحال حاضر آماده خدمت هستند.

وزیر بهداشت در پایان گفت: به دستور رییس جمهور و در معیت وزیر محترم کشور به مناطق آسیب دیده برای پیگیری امور خواهیم رفت.