شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۱
بازدید: 141

چگونه بر استرس خود غلبه کنیم؟

بی‌‌خیال شوید

این کار آن‌قدرها که به نظر می‌‌رسد دشوار نیست.هر کس روش متفاوتی‌ برای‌ آرامش و استراحت دارد و احتمالاً شما تا حالا روش خودتان را پیدا کرده‌اید. صرف‌نظر از اینکه از موسیقی‌ یا هر چیز دیگری‌ استفاده می‌‌کنید، تنها به یاد داشته باشید برای‌ انجام دادن روش‌های‌ آرامش‌بخش، وقت کنار بگذارید.

ورزش کنید

ورزش هوازی‌ یا هر ورزش دیگری‌ که ضربان قلب شما را بالا ببرد روش بسیار مفیدی‌ برای‌ مبارزه با استرس است.

محیط زندگی‌ خود را بهبود بخشید

این همه سر و صدا، چیزهایی‌ دیدنی‌ و بوهای‌ مختلف می‌‌تواند شما را دچار تنش کند. تلویزیون جنایتکار خانگی‌ است، چون پیوسته توجه شما را جلب می‌‌کند. وضعیت را در ذهن خود تغییر دهید. استرس بیشتر نتیجه مسائلی‌ است که در ذهن شما می‌‌گذرد نه آنچه در محیط شما رخ می‌‌دهد. اگر موضوعی‌ را در ذهن خود به جای‌ یک فاجعه وحشتناک، مشکل عادی‌ در نظر بگیرید، احساس بهتری‌ خواهید داشت.

نگران چیزهایی‌ که به هیچ‌وجه تغییرپذیر نیستند، نباشید

از خود انتظار کارکردهای‌بی‌‌عیب و نقص نداشته باشید. یادتان باشد اکثر ناراحتی‌‌های‌ ما بیش از اندازه کوچک و بی‌‌اهمیت‌اند.

خواب

کمبود خواب کنترل مغز را بر احساسات کم می‌‌کند. اگر در چنین وضعیت خوابی‌ قرار دارید، احساسات خود را مهارناپذیر خواهید یافت و برای‌ هر رنجش کوچکی‌ واکنش‌های‌ شدیدی‌ نشان خواهید داد.

روابط اجتماعی‌ برقرار کنید

پژوهش‌ها نشان می‌‌دهد که فعالیت‌های‌ اجتماعی‌ حواس ما را از مشکلی‌ که داریم پرت و استرس را آرام می‌‌کند.

خود را مطرح کنید

یکی‌ از عوارض همراه استرس، نداشتن تسلط بر خود است. اگر انرژی‌ مغز راهی‌ برای‌ عرضه خود نداشته باشد، به سمت خمودگی‌ و دلسردی‌ هدایت می‌‌شود. برای‌ اینکه چنین مشکلی‌ پیش نیاید، حرف‌های‌ دل خود را مطرح کنید، تصمیم بگیرید و واقعیت‌ها را بگویید.

عوامل استرس‌زای‌ خود را بشناسید

ژس از شناسایی عوامل استرس‌زا( بدانید چه وقت باید از آن‌ها دوری‌ کنید.) گاهی‌ مباحثه‌ای‌ مفید بسیار سرگرم‌کننده است، ولی‌ گاه نیز امکان دارد باعث عصبی‌ شدن شما شود. اگر در مورد نکاتی‌ که شما را عصبانی‌ می‌‌کنند شک دارید، از یکی‌ از اعضای‌ خانواده سؤال کنید. بی‌‌تردید او فهرست کاملی‌ از نقطه‌ضعف‌های شما خواهد داشت.

*روانپزشک و روانکاو کودک و نوجوان

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of