دکتر مهدی قاسمی‌ در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره ویژگی زوج‌های موفق اظهارکرد: زوج‌های موفق خواسته‌ها ‌و انتظارات خود را به صراحت با یکدیگر در میان می‌گذارند و این مسئله سبب کاهش دامن زدن به مشکلات آنها خواهد شد.

وی با بیان اینکه زوج‌ها باید قبل از ازدواج، توقعاتی که از یکدیگر دارند را باید مطرح کنند، افزود: به طور مثال افراد باید پیش از ازدواج اگر توافق اساسی با هم ندارند و مرد فرزند می‌خواهد ولی خانم مخالف است، می‌توانند به شروع و یا خاتمه ازدواج به طور جدی فکر کنند.

این روانپزشک تاکید کرد: برای داشتن زندگی پایدار زوجین بعد از ازدواج باید به طور منظم در مورد توقعات و انتظارات با هم صحبت می‌کنند و اگر اختلافی پیش آمد، آن را به زمان دیگری موکول کنند تا همدیگر را درک و به توافق برسند.

قاسمی با اشاره به اینکه زوج‌های موفق فردیت خود را حفظ می‌کنند، افزود:بعد از ازدواج استقلال زوج‌ها‌ کم می‌شود اگر افراد فرزند داشته باشند روز به روز وابستگی بیشتر می‌شود و گاهی افراد احساس خستگی می‌کنند. بنابراین زوج های موفق می‌دانند حتی اگر به هم علاقه داشته باشند بازهم گاهی احساس خستگی می‌کنندو این امر طبیعی است.

وی ادامه داد: آنان یکدیگر را تشویق می‌کنند تا همیشه ما نباشند و زمانی هم برای خود داشته باشند و به کارهای مورد علاقه خود بپردازند. بدین ترتیب زوج فردیت خود را حفظ می‌کند و زندگی، شاداب می‌شود.

این روانپزشک با اشاره به اینکه زوج‌های موفق همدیگر را مرکز توجه قرار می‌دهند، عنوان کرد: آنان همدیگر را دست کم نمی‌گیرند و همیشه به فکر خوشبختی همسر خود و خانواده هستند.

قاسمی بیان کرد: معمولاً افراد چند سال پس از ازدواج مانند سال‌های اول به هم توجه نمی‌کنند ولی زوج های موفق کارهای کوچک نظیر اولویت قرار دادن نیازها‌، کارهای همسر و کارهای بزرگ نظیر احترام و گوش کردن به حرف‌های هم را مدنظر قرار می‌دهند.
وی اضافه کرد: زوج‌های موفق در مورد اختلافات و مخالفت‌ها ‌با هم مذاکره می‌کنند تا به نتیجه عادلانه برسند و در این رابطه از یکدیگر حمایت می‌کنند و غـُر نمی‌زنند، آنان می‌پذیرند در مواردی عشق برتر از پیروزی است.

وی با تاکید بر اینکه زوج‌های موفق با هم رشد می‌کنند، گفت: مسلماً فردی که امروز با او ازدواج می‌کنید،۱۰ سال آینده متفاوت خواهد بود . بنابراین زوج‌های موفق می‌دانند که یکی یا هر دو در طول زندگی تغییر می‌کنند و قواعد عوض می‌شود. پس لازم است تغییر کنید تا بتوانید روابط در حال تغییر را عوض کنید.

این روانپزشک یادآور شد: زوج‌های موفق برای حفظ روابط می‌کوشند، به طور منظم وضعیت زندگی خود را بررسی کرده و با هم صحبت می‌کنند تا از شادی و رضایت هر دو از زندگی مشترک مطمئن شوند و از مراجعه به مشاور خجالت نمی‌کشند.
قاسمی با بیان اینکه زوج‌های موفق قبل از مراجعه به مشاور، سند طلاق را امضا نمی‌کنند، تاکید کرد: این افراد می‌کوشند که مشکلات را در اولین فرصت حل کنند.