به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌نیوزتودی در این مطلب چند روش استفاده درمانی قهوه برای پوست و مو شرح داده شده است.

لایه‌برداری

قهوه، لایه‌بردار بسیار خوبی است و سلول‌های مرده پوست را به راحتی از روی پوست پاکسازی می‌کند. کافئیک اسید و آنتی‌اکسیدان موجود در قهوه، می‌تواند کولاژن پوست را بهبود بخشیده و از پیر شدن زودرس سلول‌های پوست پیشگیری کند. همچنین این آنتی‌اکسیدان دارای ویژگی‌های ضدمیکروبی است و از پوست در برابر میکروب‌ها محافظت می‌کند. برای انجام لایه‌برداری پوست:

یک‌چهارم فنجان قهوه تازه پودر شده را با یک‌چهارم فنجان شکر سرخ و کمی آب لیموترش مخلوط کرده و هر چند روز یک‌بار به پوست‌تان بمالید و پس از چند دقیقه، آن را با آب ساده بشویید.

رهایی از پفی زیرچشم

قهوه با بهبود جریان خون می‌تواند موجب روشنی پوست شده و همچنین از مایع جمع‌شده و التهاب اطراف چشم بکاهد. با پودر قهوه، خمیری یکدست و صاف درست کنید و آن را به اطراف چشم‌تان بمالید و پس از چند دقیقه آن را بشویید.

محافظت از اشعه خورشید

آنتی‌اکسیدان‌های قهوه مانند پلی‌فنول‌ها می‌توانند از پوست در برابر اشعه‌های ماوراء‌بنفش و عوارض مخرب آن روی پوست، بکاهد. نوشیدن قهوه و یا مالیدن خمیری از آن به روی پوست، می‌تواند در این خصوص مفید باشد.

کاهش سلولیت

بررسی‌ها نشان داده، قهوه حاوی مواد فعالی است که برای از بین بردن سلولیت‌های موجود در بدن زنان موثرند. این سلولیت‌ها از تجمع بافت چربی در ناحیه‌ای از بدن به‌وجود می‌آیند و درمان آنها بسیار سخت است. با استفاده از قهوه به صورت لایه‌بردار- همانطور که در بالا توضیح داده شد- روی سلولیت‌ها می‌توان از شر آنها خلاص شد.

درمان آکنه

آنتی‌اکسیدان‌ها، محرک‌ها و اسید کلرژنیک موجود در قهوه در درمان آکنه بسیار موثر است. آکنه معمولا وقتی چربی، سلول‌های مرده پوست و دیگر آلودگی‌ها وارد منافذ پوست شده و در آنجا محبوس می‌شوند، به وجود می‌آیند. با لایه‌برداری قهوه می‌توان آکنه‌ها را درمان کرد.

پوست سر و مو

پوست سر و مو به طور طبیعی اسیدی هستند. محصولات شسشتوی مو با به هم زدن تعادل pH پوست سر و موها باعث کدری و وز شدن موها شده و به آنها صدمه می‌زند. اما قهوه که به طور طبیعی اسیدی است، می‌تواند این مشکل را برطرف کند. با استفاده از قهوه دم‌شده سرتان را بشویید یا با مالیدن پودر قهوه به پوست سرتان، سلول‌های مرده پوست را از میان بردارید.

مترجم: نادیا زکالوند