دکتر مرتضی بنکدارچیان در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، در پاسخ به این سوال که آیا باید دندان‌ عقل در همه افراد کشیده شود یا خیر؟ اظهار کرد: دندان‌ عقل از حدود ۱۴ سالگی تا ۲۳ سالگی در دهان ایجاد می‌شود که جزو دندان‌های آسیاب و آخرین دندانی است که در دهان رشد می‌کند، البته ممکن است به علت نداشتن فضای کافی برای رویش به صورت کامل، ناقص یا مخفی وجود داشته باشد.

وی افزود: هنگامی که ۲ دندان‌ عقل بالا و پایین دهان مقابل یکدیگر بیرون آمده، در تماس با یکدیگر باشند و به راحتی تمیز می‌شوند، بهتر است در دهان وجود داشته باشند زیرا سبب آسیب به دندان‌های دیگر نشده، شکل دندان‌های دیگر را از بین نمی‌برد و مشکلی  برای فرد و دیگر دندان‌ها به وجود نمی‌آورد.

این دندانپزشک با اشاره به اینکه اگر دندان‌عقل فضای کافی نداشته باشد و بالا آید به دندان‌های دیگر فشار می‌آورد، گفت: بهتر است در این صورت دندان کشیده شود.اگر دندان‌عقل فک بالا درآمده باشد اما دندان‌عقل فک پایین درنیامد باشد و برعکس، بهتر است این نوع دندان‌های عقل کشیده شوند چراکه هماهنگ نبودن آنها سبب شده تا اگر دندان عقل‌بالایی وجود داشته باشد اما پائینی نباشد، به دیگر دندان‌ها آسیب برساند.

بنکدارچیان خاطرنشان کرد: اگر دندان‌ عقل در افراد به طور کامل رویش نکرده باشد و لثه نیز بین آن دندان‌ عقل مشاهده شود، به عبارتی لثه و دندان با یکدیگر ظاهر شوند، تمیز کردن آن کار مشکلی است و ماندن مواد‌غذایی در درون لثه سبب متورم شدن آن می‌شود  که بهتر است این دندان‌عقل توسط دندانپزشک کشیده و از دهان خارج شود.

وی در پایان عنوان کرد: دندان‌های عقلی که نهفته هستند و تا پس از ۲۳ سالگی نیز درنیامده‌اند و به عبارتی روی آنها استخوان است و در دهان نهفته، آسیبی هم به دندان‌های دیگر وارد نمی‌کنند، نیازی به کشیدن ندارند، البته دندانپزشک باید این موضوع را تائید کند.