دکتر مهدی اکبری، متخصص علوم اعصاب شنوایی درگفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره سکته گوش یا کم‌شنوایی ناگهانی گفت: در این بیماری فرد شب خوابیده و صبح که از خواب بیدار می‌شود متوجه کم‌شنوایی یا کری در یک طرف گوش یا هر دو طرف می‌شود.

وی ادامه داد: این بیماری علل مختلفی دارد و می‌تواند از التهاب گوش،‌مشکل عروقی، سرماخوردگی، و حتی استرس و عصبانیت شروع شود اما مهم آن است که معمولا علل ابتلا به این بیماری خوش‌خیم هستند.

این متخصص علوم اعصاب شنوایی با تاکید براینکه معمولا این بیماری از سن ۳۰ سالگی به بعد بروز ‌می‌کند، اظهار کرد: سبک زندگی، میزان فعالیت و ورزش ابتلا به مشکلات عروقی و چربی خون و داشتن مشاغل پر استرس بر ابتلا به این بیماری موثر است.

وی با بیان اینکه  خوابیدن به حالت دمر باعث گرفتگی عروق شده و زمینه سکته گوش را فراهم می‌کند، عنوان کرد: افرادی که سن بالا دارند حتما از خوابیدن به حالت دمر خودداری کنند زیرا عروق در این سنین شکننده‌تر بوده و خوابیدن به این حالت باعث بسته شدن عروق و سکته گوش خواهد شد.

این استاد دانشگاه با تاکید بر ضرورت آغاز درمان طی ۷۲ ساعت اولیه بروز این بیماری بیان کرد: در هفته اول برای بیمار داروی کورتون به‌صورت خوراکی تجویز می‌شود اگر شنوایی وی برنگشت تزریق کورتون به گوش به مدت یک‌ هفته انجام می‌شود،‌اگر بعد از انجام اقدامات درمانی شنوایی بیمار بازنگشت کار توانبخشی شروع شده و برای وی سمعک تجویز خواهد شد.

وی تصریح کرد: احتمال درمان این بیماری در روزهای اول ۷۰ درصد بوده و اگر فرایند درمان یک هفته تا ۲۰ روز بعد آغاز شود احتمال برگشت شنوایی به ۲۰ درصد می‌رسد.

اکبری خاطرنشان کرد: به موازات درمان دارویی اقداماتی مانند انجام ام‌آر‌آی، سونوگرافی عروق و گردن و تست شنوایی و… برای علت‌یابی ابتلا به این بیماری انجام می‌شود.