به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، حسن لطفی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، در واکنش به اظهارنظر رئیس انجمن مشاوره ایران مبنی بر وجود نقض جدی قانون در اخذ صلاحیت مسئولان سازمان نظام روانشناسی که رکود، عدم‌ انعطاف لازم همراه با تغییرات موقعیتی، نوعی دیکتاتور روشی، فساد و تجمع ناموزون و توهم مالکیت را بر این سازمان حاکم کرده است، گفت: یکی از مشکلاتی که در جامعه امروزی به وفور وجود دارد، نبود امنیت روانی برای جامعه است، به این معنا که اکثر مردم دچار مشکلات خاص روحی هستند.

نماینده مردم رزن در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: وجود این مشکل در سطح جامعه می‌طلبد که یک سازمان جامع نظام روانشناسی در کشور باشد که در جهت تامین ثبات امنیت روانی مردم فعالیت کند.

وی تاکید کرد: متاسفانه ما هنوز زیرساخت‌های لازم برای تامین ثبات امنیت روانی مردم را نداریم، از سوی دیگر فرهنگ استفاده از نظام مشاوره‌ای و روانپزشکی در جامعه نهادینه نشده و خیلی محدود بدان پرداخته شده است و در عمل می‌توان گفت که مردم از وجود روانشناسان، سیستم روانپزشکی و نظام مشاوره‌ای بی‌بهره هستند، به این معنا که اکثر مردم اعتقادی به لزوم بهره‌مندی از خدمات مشاوره‌ای ندارند یا توان مالی لازم برای مراجعه به روانشناس را ندارند.

نظام روانشناسی کنونی برای برخورد با مشکلات اجتماعی راهکاری ندارد

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: یکی از اشکالاتی هم که نظام روانشناسی دارد، این است که بیشتر به مفاهیم ذهنی می‌پردازد و در عمل برای برخورد با مسائل اجتماعی و واقعیت‌های جامعه راهکارهای مناسبی ارائه نمی‌دهد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: هم‌اکنون روانشناسان بیشتر به مسائل تئوری و ایده‌آلی می‌پردازند که در کتاب‌ها نوشته شده و منطبق با واقعیت‌های جامعه نیست، بنابراین جامعه آن را نمی‌پذیرد و این چالشی است که در حوزه روانشناسی وجود دارد و باعث نبود استقبال در مردم برای مراجعه روانشناسان شده است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: اگر بخواهیم که یک نظام روانشناسی پویایی داشته باشیم، باید برای فعالیت در این حوزه بر اساس واقعیت‌های موجود در جامعه و توانایی افراد برنامه‌ریزی کنیم، ضمن اینکه لازم است رسانه ملی در این مورد اطلاع‌رسانی کند که خدمات مشاوره‌ای تا چه اندازه می‌تواند در زندگی افراد راهگشا باشد و امنیت روانی افراد جامعه را تضمین کند.