شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۷
بازدید: 438

چرا فک برخی هنگام غذا خوردن صدا می‌دهد؟

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، دکتر فرزین سرکارات با بیان این مطلب افزود: ناهنجاری‌های فک و صورت طیف وسیعی را به خود اختصاص می‌دهند و شامل اختلال شکل و عملکرد دستگاه‌های تنفسی، بلع، جونده و فیزیولوژیک صورت است.

وی افزود: ناهنجاری‌های فک و صورت انواع اکتسابی و مادرزادی را به خود اختصاص می‌دهد و درمان آن بر اساس نوع بیماری تقسیم‌بندی می‌شود. به‌طور مثال اختلالات رشدی بیشتر جنبه ژنتیکی داشته و مادرزادی است و یا اختلال شکاف لب و کام نیز از دسته مادرزادی به شمار می‌رود و امروزه اکثر بیماری‌های مادرزادی با علم جدید در حوزه فک و صورت قابل درمان بوده و این قابلیت نیز در کشور ما وجود دارد.

وی گفت: آغاز درمان این بیماری‌ها بستگی به نوع بیماری دارد که به‌طور مثال در بیماری‌های شکاف لب و کام درمان از بدو تولد آغاز و ممکن است تا ۲۰ سالگی ادامه یابد.

سرکارات تصریح کرد: برخی از ناهنجاری‌های فک و صورت همچون ناهنجاری‌های فکی مثل جلو و عقب بودن فک که جراحی آن اصولاً در اتمام سن رشد انجام می‌شود.

جراح فک و صورت  در پاسخ به اینکه آیا جابه‌جایی فک می‌تواند سبب وزوز گوش شود، گفت: جابه‌جایی فک می‌تواند درد در ناحیه گوش یا وزوزو را به همراه داشته باشد که این مسئله درمان علامتی و علتی دارد و در کشور ما درمان‌های مناسبی در این زمینه صورت می‌گیرد.

وی در پاسخ به سؤالی در مورد اینکه برخی از افراد هنگام غذا خوردن فک آنها صدا می‌دهد، گفت: جراحی آخرین انتخاب برای درمان این مسئله است و برای این افراد اصولاً از روش‌های غیرتهاجمی و اصلاحی استفاده کرده و در نهایت در صورتی که درمان پاسخ نداد به جراحی روی می‌آوریم. همچنین برای این افراد تنظیم‌های دندانی نیاز است که توسط همکاران دندانپزشک می‌تواند صورت گیرد.

سرکارات گفت: رفتارهایی در کودکان مثل مکیدن انگشت شست در صورتی که بیش از اندازه باشد می‌تواند در نحوه رشد فک بالا تغییر ایجاد کند و استفاده از پستانک نیز در طولانی‌مدت در آسیب و ایجاد ناهنجاری در این مسئله تأثیرگذار است.

جراح فک و صورت در مورد اینکه آیا زبان زدن به لثه در هنگام در آمدن دندان می‌تواند در ایجاد ناهنجاری در فک دخیل باشد یا خیر، گفت: این مسئله تأثیر چندانی ندارد مگر اینکه زبان خیلی بزرگ باشد و اختلالات زمینه‌ای نیز در کودک بروز یافته باشد.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of