به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)؛میرزنده‌دل در ارتباط با سؤالی راجع به اینکه اگر دندان کودک زیر ۲ سال افتاده باشد چه کار باید کرد، اظهار داشت: به هیچ وجه در کودکان زیر ۲ سال انتظار افتادن دندان‌ را به صورت غیرضربه‌ای و غیرترومایی نداریم مگر در مواردی که به دندان کوک ضربه‌ای خورده و شکسته شده باشد.

وی ادامه داد: افتادن دندان از ریشه برای کودکان زیر دو سال به صورت روتین و طبیعی دور از انتظار است اما در مواردی از قبیل ضربه‌خوردن، استفاده از شیشه شیر، مصرف آبمیوه و شیرینی زیاد ممکن است دندان دچار پوسیدگی شود و تاج دندان بیفتد نه اینکه دندان به طور کامل افتاده باشد.

میرزنده‌دل تصریح کرد: اگر در مواردی این اتفاق رخ دهد باید به یکسری بیماری‌های زمینه‌ای خیلی مهمی‌مانند اختلالات استخوانی، مشکلات ذخیره کلسیم و فسفر بدن، مشکلات سندرمی‌که  باعث ریزش زودهنگام دندان می‌شود مراجعه کنیم البته این بیماری‌ها معمولاً مجموعه‌ای از علایم دارند و بعید است که فقط  تنها علامت دندان باشند و حتماً نیاز به بررسی دارد.

این متخصص کودکان افزود: بسیاری از اختلالات استخوانی از طریق گرافی‌فک تشخیص داده می‌شود و حتماً باید تحت‌نظر دندانپزشک متخصص اطفال صورت گیرد تا علت افتادن دندان مشخص شود.(فارس)