بهداشت و درمان » ویژه ها
کد خبر : 66816
جمعه - ۲۳ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۴
یک متخصص طب سالمندی در گفت‌وگو با طبنا مطرح کرد:

رابطه زناشویی دوران سالمندی، باعث آرامش آنها می‌شود

رابطه زناشویی دوران سالمندی، باعث آرامش آنها می‌شود

دکتر احمد دلبری در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت) درباره رابطه زناشویی در دوران بازنشستگی اظهارداشت: رابطه همسری در دوران بازنشستگی راهی برای ابراز محبت و صمیمیت بیشتر بین زن و شوهر بوده و باعث افزایش اعتماد به نفس و کنترل استرس و اضطراب می‌شود.

وی ادامه داد: تغییرات طبیعی و تدریجی بدن در دوران سالمندی باعث کاهش تدریجی میل جنسی و رابطه همسری شده و با افزایش سن ارتباط زناشویی به تدریج کمتر می‌شود ولی از بین نمی‌رود. اگر این تغییرات بطور ناگهانی و یکباره اتفاق بیفتد یا اینکه نارضایتی کامل در همسر ایجاد شود بایستی پیگیر درمان باشیم.

دلبری اضافه کرد: بروز اضطراب و استرس بیش از حد، افسردگی، بیماری‌های جسمی، روانی و ترس از تنهایی و مرگ، دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی و مصرف بعضی از داروها می‌تواند منجر به کاهش میل جنسی و سرد شدن رابطه با همسر شود. به علت کاهش هورمون‌های زنانه و مردانه در دوران یائسگی و بازنشستگی میزان میل جنسی کاهش پیدا می‌کند.

یک دکتری تخصصی طب سالمندان گفت: بطور کلی جهت داشتن سلامت جنسی بهتر و رابطه همسری صمیمی‌تر در دوران بازنشستگی توصیه می‌شود که تغذیه سالم داشته همچنین ورزش منظم و روزانه می‌تواند خیلی کمک کننده باشد. افرادی که از بیماری دیابت رنج می‌برند کنترل دقیق قند خون می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

وی تصریح کرد: چاقی در مردان و زنان باعث بروز اختلالات زناشویی و کاهش میل جنسی می‌شود و رعایت رژیم غذایی و کنترل اضافه وزن می‌تواند خیلی کمک کننده باشد. چکاپ و پایش سلامت جسمی‌، روانی و درمان اختلالات اضطرابی، افسردگی کمک زیادی به حل این مشکل می‌کند و در نهایت باید بدانیم که داشتن رابطه عاطفی قوی مهمتر از رابطه زناشویی است و می‌تواند باعث حال خوب بازنشستگان و سالمندان شود.