برگزیده » بهداشت و درمان
کد خبر : 57616
دوشنبه - ۱۸ تیر ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۰
یافته جدید مطالعاتی؛

مقابله با زوال عقل با اکسیژن درمانی

مقابله با زوال عقل با اکسیژن درمانی

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، تحقیقات نشان داده‌اند افراد مبتلا به بیماری مزمن انسداد ریه در معرض ریسک بالا دمانس یا زوال عقل قرار دارند و دلیل آن میزان پایین اکسیژن مغز است که در نتیجه مشکلات تامین خون از عروق خونی در مغز ایجاد می‌شود.

این مطالعه اثبات می‌کند که اکسیژن درمانی موجب بهبود تحویل اکسیژن مغزی و عملکرد عصبی-عروقی در بیماران مبتلا به بیماری مزمن انسداد ریه می‌شود.

این بهبود در تحویل اکسیژن به مغز و عملکرد عصبی-عروقی یک ارتباط فیزیولوژیکی بین اکسیژن درمانی و کاهش ریسک بیماری‌های مغزی-عروقی نظیر سکته، اختلال شناختی ضعیف و زوال عقل در بیماران مبتلا به انسداد ریه ایجاد می‌کند.

در این مطالعه محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا از شیوه سونوگرافی برای مشاهده و اندازه گیری جریان خون در مغز در بیماران در حال استراحت، قبل و در طول تحویل این اکسیژن استفاده کردند. اکسیژن از طریق مسیر بینی به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه به مغز ارسال شد.

آنها همچنین رابطه بین فعالیت مغز و جریان خون را در مغز بررسی کردند. شرکت کنندگان این تست را با چشم‌های بسته انجام دادند و سپس برای خواندن یک متن چشم‌هایشان را باز می‌کردند.

تیم تحقیق دریافت جریان خون و تحویل اکسیژن به مغز به شکل چشمگیری در طول خوانش متن افزایش یافت. این مسئله ناشی از عروق خونی مغز بود که به هنگام فعال شدن مغز، در واکنش به اکسیژن بیشتر موردنیاز، گشادتر شدند.