برگزیده » بهداشت و درمان
کد خبر : 51898
یکشنبه - ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۵

شیوع ۴۰ درصدی قطع عضو در افراد مبتلا به دیابت

شیوع ۴۰ درصدی قطع عضو در افراد مبتلا به دیابت

به گزارش خبرنگار طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر حسین ادیبی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران  در نشست خبری که در پژهشکده علوم غدد و متابولیسم برگزار شد، اظهار کرد: به صورت کلی بیماران دیابتی به ۲ دسته تقسیم می‌شوند که گروه اول شامل افرادی بوده که نمی‌دانند دیابت دارند و گروه دوم افرادی هستند که از این موضوع آگاهی کامل داشته اما دیابت خود را کنترل نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه ۵ میلیون دیابتی در کشور ما وجود دارد، افزود: دیابت ارگان‌های مختلف بدن  را درگیر می‌کند به طوری‌که پیش‌بینی می‌شود بیماران دیابتی در سال ۲۰۳۰ ، دو برابرشود همچنین پیش‌بینی می‌شود تعداد بیماران دیابتی به ۳۶۶ میلیون نفر برسد که ۷۵ درصد این افراد در کشورهای در حال توسعه هستند.

ادیبی اضافه کرد: عوارض قلبی عروقی در بیماران دیابتی ۲ تا ۴ برابر سایر افراد است، همچنین عوارض چشمی در دیابتی‌ها ۲۵ برابر افراد غیر دیابتی بوده و نارسایی کلیوی در بیماران دیابتی ۱۷ برابر سایر افراد است.

ادیبی با عنوان این مطلب که نظام ثبت اطلاعات بیماران دیابتی امسال در کشور استقرار می‌شود، گفت: اولویت درمانگاه تخصصی دیابت تهران، کنترل قند خون بیماران است که راه‌اندازی واحد اورولوژی بیماران دیابتی در این درمانگاه صورت گرفته است و خدمات لازم در این درمانگاه با تعرفه دولتی انجام می‌شود.

ادیبی با تاکید بر اینکه ۸۰ تا ۹۰ درصد خدمات درمانی بیماران دیابتی تحت پوشش بیمه است، گفت: متاسفانه درمان زخم پای دیابتی تحت پوشش بیمه نیست و بنابراین هزینه‌های آن که تا چند میلیون تومان هم می‌رسد برعهده بیماران است.