بهداشت و درمان » ویژه ها
کد خبر : 44167
دوشنبه - ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۲
یک متخصص بیماری‌های داخلی و غدد:

هشدار در مورد مصرف بیش از اندازه کرم‌های ضد آفتاب

هشدار در مورد مصرف بیش از اندازه کرم‌های ضد آفتاب

دکتر مهران زمان‌زاده در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت) درباره نرمی استخوان اظهارکرد: افرادی که کمبود ویتامین D دارند، نوزادانی که قادر به هضم لاکتوز شیر نیستند، افرادی که زیاد لباس می‌پوشند یا پوست تیره دارند بیشتر مستعد ابتلا به نرمی استخوان هستند.

وی با اشاره به اینکه سوءتغذیه و کمتر در معرض آفتاب قرار گرفتن فرد را در معرض ابتلا به نرمی استخوان قرار می‌دهد، افزود: افرادی که گیاه خوار هستند، ماهی و گوشت مصرف نمی‌کنند و مقدار کمی عناصر غذایی جذب بدن آنها می‌شود نیز مستعد ابتلا به نرمی استخوان‌ هستند.

این متخصص بیماری‌های داخلی و غدد بیان کرد: افرادی که از بیماری کلیوی یا کبد رنج می‌برند یا بیش از حد از پماد و کرم‌های ضد آفتاب استفاده می‌کنند، بیش از سایر افراد مبتلا به نرمی استخوان می‌شوند.

زمان‌زاده مصرف روزانه کلسیم با توصیه پزشک را برای پیشگیری از نرمی استخوان موثر دانست و عنوان کرد: انجام آزمایش خون، عکس‌برداری و بافت‌برداری از استخوان‌ها از جمله روش‌هایی است که می‌توان از طریق آن به نرمی استخوان فرد پی‌برد.

وی خاطر نشان کرد: علامت اصلى نرمى استخوان درد و خشکى استخوان است. این درد اغلب با التهاب مفصل اشتباه مى‌شود و در موارد بسیار شدید استخوان‌ها ممکن است به ‌راحتى بشکنند و یا تغییر شکل دهند همچنین پاها خمیده و به‌دلیل کوتاه شدن مهره‌ها اندازه قامت کاهش یابد.