بهداشت و درمان » ویژه ها
کد خبر : 41014
دوشنبه - ۱۸ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۲
یک فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری در گفت‌وگو با طبنا:

عفونت ادراری در کمین پسربچه‌هایی که ختنه نمی‌شوند

عفونت ادراری در کمین پسربچه‌هایی که ختنه نمی‌شوند

دکتر مصطفی شریفیان در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره شایع‌ترین بیماری کلیوی در کودکان اظهار کرد: عفونت ادراری به صورت کلی ۳ درصد در پسر بچه‌ها و ۸ تا ۱۰ درصد در دختران خردسال مشاهده می‌شود.

وی با بیان اینکه عفونت‌های ادراری در پسرهای ختنه نشده شایع‌تر است، افزود: در پسربچه‌هایی که قبل از ۳ ماهگی ختنه نشوند ۹۵ درصد شایع‌تر از سایر کودکان است.

این فوق تخصص کلیه و مجاری خاطرنشان کرد: مواردی که سبب عفونت ادراری در کودکان می‌شود شامل برگشت ادرار، مثانه عصبی، وجود سنگ کلیه، تنگی و بروز مشکلاتی در سیستم ادراری، پوشیدن لباس‌های تنگ در دختران، یبوست، ختنه نکردن پسربچه‌ها، نشستن در وان کف صابون برای دختران، شستن کودک از عقب به جلو و نگهداشتن ادرار است.

شریفیان با تاکید بر اینکه عفونت ادراری در کودکان بلافاصله باید تشخیص داده و درمان شود، عنوان کرد: تاخیر در درمان کودکان سبب شده تا آسیب جدی به کلیه‌های آنها وارد شود به صورتی که ۴ ساعت تاخیر در درمان سبب شده تا یک درصد قشر کلیه و یک‌ هفته‌ تاخیر موجب شده تا کلیه کودکان۲۷ درصد آسیب ببیند و علاوه بر نارسایی کلیه، کودک به فشار خون نیز مبتلا شود چرا که کودکان به دلیل اینکه در حال رشد و تکامل هستند نسبت به بزرگسالان بیشتر در معرض آسیب قرار دارند.

وی در خصوص علائم عفونت ادراری در نوزادان و کودکان بیان کرد: علائم اختصاصی در نوزادان و شیرخوارگان وجود ندارد اما وجود علائمی همچون تب، عدم رشد کافی، استفراغ، تنگی نفس، زردی و بی اشتهایی در کودکان باید جدی گرفته شود و پزشک معالج با آزمایش ادرار تشخیص قطعی خود را بدهد.

این متخصص اطفال اضافه کرد: جهت پیشگیری از عفونت ادراری در کودکان ضرورت دارد که به بچه‌ها یادآور کنیم هر ۲ ساعت یکبار به دستشویی رفته و مثانه خود را تخلیه کنند، همچنین برای پرهیز از یبوست که سبب عفونت ادراری می‌شود از غذاهای حاوی فیبر مانند سبزیجات، ویتامین C  و مایعات فراوان استفاده کنند و در شیرخوارگان از شیر مادر استفاده شود تا دچار یبوست نشوند.