به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی میل، محققان بریتانیایی بین چاقی در کودکان و آرتروز که رایج‌ترین بیماری در افراد مسن است، ارتباطی پیدا کردند و می‌گویند وزن زیاد در دوران کودکی، بیش از وزن دوران بزرگسالی، روی لگن و زانوها اثر بد می‌گذارد.
چاقی به بحران جهانی در زمینه سلامت انسان، تبدیل شده و عواقب بدی همچون ابتلا به سرطان و یا بیماری های قلبی دارد. در بررسی روی کودکان مدارس ابتدایی بریتانیا، مشخص شده است که یک سوم آنها (حدود ۲۲۰۰۰ نفر) به چاقی مبتلا هستند. دانشمندانی که این تحقیق را انجام داده‌اند معتقدند که باید هرچه سریع تر جلوی چاقی افراد را گرفت و آنها را به لاغر شدن، تشویق کرد.
آرتروز موجب درد و تورم مفاصل می‌شود و این مشکل به مرور زمان نیز شدت می‌یابد. در این بیماری، غضروف مفاصل تخریب شده و از حفاظت بین استخوان‌ها می‌کاهد و بدین ترتیب استخوان‌ها با یکدیگر درگیر شده و موجب صدمه و دردناک شدن آنها می‌شود. این شرایط معمولا در زانوها، لگن و دست ها دیده می‌شود. اضافه وزن، از آنجایی که موجب فشار بسیاری روی مفاصل می‌شود، می‌تواند شرایط را بدتر کند. در ضمن بررسی جدید محققان نشان می‌دهد که بیماری آرتروز از سال‌ها قبل از اینکه به طور کامل تشخیص داده شود، شروع می‌شود.
محققان می‌گویند هر نیم کیلوگرم اضافه وزن، حدود ۱.۸ کیلوگرم فشار روی زانوها وارد می‌کند و زانوهای فردی که ۴.۵ کیلوگرم اضافه وزن دارد، باید ۱۸ کیلوگرم وزن را تحمل کند.
به گزارش طبنا، مسئولان بهداشت و سلامت جامعه، باید به هر دو چاقی بزرگسالان و کودکان توجه نشان داده و راهکارهای مناسبی برای لاغر شدن پیشنهاد دهند. همچنین تا حد امکان از گسترش چاقی بین کودکان پیشگیری کنند.
مترجم: نادیا زکالوند
منبع: