به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر میرا ترابی نیا ادامه داد: استرس و اضطراب زمینه‌ساز خیلی از بیماری‌های روان تنی است که در گروهی از افراد دارای اضافه وزن و چاق، چاقی با استرس دایمی‌آن‌ها بروز می‌کند. این در حالی است که اصولاً هیجان و استرس لازمه روزمره زندگی ما تلقی می‌شود.

وی افزود: تحت تأثیر هیجانات و استرس، میزان آدرنالین مترشحه افزون می‌گردد که تمامی‌حواس پنج‌گانه فرد را تاثیرپذیرتر و حساس‌تر می‌نماید و گاهی آدمی‌را به پرواز وا می‌دارد و نیروی خارق‌العاده‌ای را در خود احساس می‌کند؛ بنابراین تا اینجا استرس سازنده است.

وی اضافه کرد: با افزایش تولیدات میانجی‌های عصبی خاص (نوروترانسمیترها) ذخیره انرژی مصرف می‌شود و وزن کاهش می‌یابد. زمانی بیماری‌زایی استرس آغاز می‌شود که وقتی فشار‌های وارده فراتر از توان تحمل ما افزایش یافته و اوج می‌گیرند و وقتی که اعتماد بنفس فرد در اثر استرس کاهش می‌یابد؛ بنابراین فرد دچار خستگی دایمی‌و افسردگی می‌شود.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی تصریح کرد: افسردگی باعث بی تحرکی و ریزه خواری می‌شود. افسردگی و استرس باعث بیخوابی و بد خوابی می‌شود و به همین دلیل فرصت بازسازی و ترمیم در این افراد کاهش می‌یابد، و مجددا خستگی و افسردگی و اضطراب بیشتر می‌شود. خواب‌های آشفته زیاد می‌شود. از خواب پریدن‌ها زیاد می‌شود، وهمچنان خستگی زیادتر می‌شود. مجددا ریزه خواری، چاقی و اضافه وزن… این سیکل معیوب همچنان ادامه می‌یابد.(میزان)