به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا برای اولین‌بار متوجه شدند، پروتئین هیومنین که موجب کم‌وزنی خطرناک نوزادان هنگام تولد می‌شود، می‌تواند از مرگ جنین در رحم پیشگیری کند.

پزشکان معتقدند، نرسیدن مواد مغذی لازم و اکسیژن کافی به جنین، باعث کم وزن متولد شدن آنها می‌شود و این نوزادان در بزرگسالی احتمال ابتلا به چاقی، دیابت فشار خون بالا و بیماری قلبی دارند. اما دانشمندان متوجه شدند، وقتی کیسه آب جنین، نمی‌تواند از او مراقبت کند، مقدار بسیار زیادی پروتئین هیومنین تولید شده و از مرگ جنین در رحم جلوگیری می‌کند. بدین‌ترتیب، آنها پیشنهاد می‌دهند که می‌توان از این پروتئین به عنوان مکمل مراقبتی جنین استفاده کرد.

حدود ۱۰ درصد نوزادان در آمریکا به دلیل محدودیت رشد داخل رحمی، زیر وزن مطلوب به دنیا می‌آیند. این اتفاق به دلیل نقص در جفت و صدمه به کیسه آب محافظتی جنین به وجود می‌آید. زیرا کیسه آب نمی‌تواند اکسیژن و خون مادر را به خوبی دریافت کند و جنین از مواد ضروری رشد، محروم می ماند. از طرفی بودن طولانی مدت در رحم مادر، بدون دریافت اکسیژن و مواد مغذی کافی، می‌تواند موجب از بین رفتن تدریجی سلول‌های بدن جنین و در نهایت مرگ او شود که در صورت امکان، پزشکان، نوزادان را زودتر از موعد به دنیا می‌آورند و البته این امکان برای تمام نوزادان وجود ندارد.

تاکنون هیچ روشی برای پیشگیری از مرگ جنین در اثر سوء تغذیه در رحم وجود نداشته است. اما اکنون محققان به این نتیجه رسیدند که پروتئین هیومنین می‌تواند کربوهیدرات‌ها را خرد کرده و مواد مغذی مورد نیاز را به اندام‌ها و ماهیچه‌های نوزاد برساند.

به گزارش طبنا، محققان در تلاش هستند با استفاده از مکمل‌های پروتئین هیومنین، جلوی مرگ نوزادان بسیاری را در رحم بگیرند و امیدوارند در آینده‌ای نه چندان دور به هدف‌شان برسند.

مترجم: نادیا زکالوند