به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، از دیلی‌میل، محققان استرالیایی برای اولین بار اثرات طولانی ‌مدتی را که معمولا شکستگی‌های استخوان روی افراد می‌گذارند، بررسی کردند و به خطرآفرین بودن شکستگی‌ها در افراد مسن پی‌بردند. شکستگی‌های غیرلگنی بیش از دو سوم شکستگی‌ها را به خود اختصاص می‌دهد و شامل شکستگی‌های استخوان‌ران، نزدیک‌لگن، ساق‌پا و ترقوه است.

این محققان می‌گویند، شکستگی استخوان، نقطه شروع تحلیل گسترده سلامتی فرد مبتلاست و بهبودی فرد معمولا دیر حاصل شده و بدین ترتیب موجب مرگ زودتر او می‌شود. آنها افزایش خطر مرگ را در انواع شکستگی استخوان‌ها بررسی کردند و متوجه شدند، اثر منفی شکستگی‌ها در سلامت فرد متفاوت است. در واقع خطر مرگ در افرادی که دچار شکستگی در نواحی لگن و استخوان ران می‌شوند بسیار بیشتر است.

محققان در بررسی‌های روی افرادی که دچار شکستگی در ناحیه لگن شده بودند، متوجه شدند مردها ۳۳ درصد و زن ها ۲۰ درصد بیشتر در خطر مرگ زودهنگام قرار گرفتند. بیشترین خطر هم مربوط به لگن و اطراف لگن است که تا ۱۰ سال بعد فرد را در خطر مرگ قرار می‌دهد. همچنین این خطر در شکستگی‌های غیرلگنی، ۵ سال است.

از طرفی محققان چینی با بررسی بیش از ۱۰ هزار نفر متوجه شدند که مصرف روزانه آب پرتقال در آنها می‌تواند خطر شکستگی در ران و استخوان ران را به نصف برساند. آنها می‌گویند راز این موضوع در ویتامین ‌C نهفته است. این ویتامین به وفور در گوجه‌فرنگی، توت‌فرنگی، کیوی و بروکلی یافت می‌شود.

به گزارش طبنا، با مصرف ویتامین C می توان تاحد زیادی از شکستگی‌های استخوانی پیشگیری کرد و خود را در خطر مرگ زودهنگام قرار نداد.

مترجم: نادیا زکالوند