به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، نور خورشید موجب تحریک تولید ویتامین D ‌می‌شود و افراد دارای میزان کافی این ویتامین، ۲۲ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان روده قرار دارند.

همچنین محققان دریافتند هر چقدر میزان ویتامین D بدن بیشتر باشد، احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ هم بیشتر کاهش ‌می‌یابد.

به گفته محققان، به ازای هر افزایش نسبی ویتامین D خون، احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ در زنان ۱۹ درصد و در مردان ۷ درصد کاهش ‌می‌یابد.محققان عنوان ‌می‌کنند یک زن از هر ۲۴ زن و یک مرد از هر ۲۲ مرد در طول عمرش مبتلا به سرطان روده بزرگ خواهد شد.

مطالعات قبلی هم نشان داده اند که کمبود ویتامین D ‌می‌تواند موجب بروز سایر مشکلاتی به جز پوکی استخوان و بدکاری سیستم ایمنی شود.از آنجائیکه کمبود ویتامین D در رشد روده تاثیر دارد، ارتباط کمبود این ویتامین با سرطان کلورکتال (راست روده) نیز تایید شده است.

«مارجری مک کالو»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره ‌می‌گوید: «ویتامین D با حفظ سلامت استخوان ها مرتبط است، اما مشخص نشده است که ویتامین D موجود در مواد غذایی از سرطان روده بزرگ پیشگیری ‌می‌کنند.»

محققان در یافته های خود دریافتند نقش حفاظتی ویتامین D در پیشگیری از سرطان روده بزرگ، بخصوص در زنان بیشتر است.

مک کالو در این باره توضیح ‌می‌دهد: «سرطان زمانی رخ ‌می‌دهد که سلول های غیرعادی بدون هیچ کنترلی رشد کرده و گسترش یابند. مطالعات نشان داده اند که ویتامین D ‌می‌تواند به محدودکردن تکثیر سلول های غیرعادی کمک کند.»(مهر)