به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)؛ بعد از مرحله پوسیدگی، دندان‌ها به سرما و گرما حساس می‌شوند. این علائم موجب تشدید التهاب داخل دهان و آسیب به عصب دندان می‌شود که در این حالت دندان نیاز به عصب کشی دارد. پوسیدگی دندان نوعی بیماری است و در این بیماری بافت سخت دندان در اثر ترشح اسید از باکتری‌های پوسیدگی زا مواد معدنی کلسیم و فسفر را از دست داده و به تدریج از بین می‌روند.

پوسیدگی دندان مرحله غیرقابل برگشت در فرایند حل شدن مواد معدنی مینا توسط اسید محسوب شده و درمان آن تنها از راه جایگزینی بافت سخت از دست رفته دندان با مواد ترمیمی‌دندانپزشکی امکان‌پذیر است. اگر پوسیدگی تاج دندان به موقع متوقف و جایگزین نشود و پوسیدگی به ریشه دندان برسد نیاز به درمان ریشه یا عصب کشی است و در موارد شدیدتر ممکن است حتی نیاز به خارج کردن یا اصطلاحا کشیدن دندان باشد.

گرچه پوسیدگی دندان یکی از رایج‌ترین مشکلات مردم جهان است، اما رابطه پیچیده میان رژیم غذایی و بروز و ظهور حفره‌های دندانی، هنوز کاملا شناخته نشده است. پوسیدگی‌ها توسط استرپتوک موتانس بر روی دندان بوجود می‌آیند. تاکنون در افکارعمومی‌گفته می‌شد که وجود مشکل در دندان‌ها بر روند فعالیت‌های افراد تاثیر مستقیم دارند.

چه زمانی به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

شما ممکن است از تشکیل حفره در دندان خود اگاه نباشید،به همین دلیل مهم است حتی زمانیکه فکر میکنید دهانتان خوب است به طور منظم معاینات دندان پزشکی داشته باشید و دندان خود را تمیز کنید. با این وجود اگر شما دندان درد را تجربه کردید دندان پزشک خود را در اسرع وقت ببینید.