دکتر مجبتی امیری در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت) با بیان این مطلب افزود: تعریق از طریق دو غده در بدن صورت می‌گیرد که اولی غده اکراین است که در مواقعی که بدن بیش از حد گرم شده باشد تعریق کرده و باعث کاهش دمای بدن می‌شود.

وی ادامه داد: عرقی که از طریق این غده ترشح می‌شود در کل بدن قابل مشاهده است اما بیشترین بخش متاثر از این تعرق صورت، کف دست و پا است. این عرق معمولا بی رنگ و بی بو است.

امیری اضافه کرد:‌ هافوکرین غده دیگری است که در تعرق بدن موثر است و بیشتر در محل‌های چین‌دار مثل زیربغل یا کشاله ران قرار دارد که می‌تواند رنگ و بویی خاص داشته باشد.

این متخصص پوست و مو درباره افزایش تعرق بدن و علل آن اینطور گفت: افزایش تعرق بدن می‌تواند علل مختلفی داشته باشد که یکی از آنها افزایش دمای محیطی است. گاهی تعرق در اختیار سیستم عصبی قرار دارد و آن در زمان‌هایی است که فرد دچار خجالت، عصبانیت یا استرس یا هر حالتی دیگری می‌شود که سیستم عصبی را درگیر کند، چنین شرایطی نیز باعث تعرق می‌شود.

وی ادامه داد: مهمترین علت تعرق و در واقع نگرانی‌ای که می‌توان از تعرق بیش از حد داشت پرکاری تیروئید است. برای برطرف سازی این مشکل می‌توان از داروهای موضعی یا داروهای تزریقی یا دستگاه‌های یونوفولیت استفاده کرد.

امیری گفت: افراد چاق و افرادی که فیزیک بدنی بزرگتری دارند و متابولیسم بدن شان پر تحرک است بیشتر تعریق می‌کنند اما این نشانه بیماری خاصی جز مربوط به تیروئید نیست.