به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، رضا خواجه ای افزود: در مجموع باید ۵۹ هزار واحد مسکونی در شهرها و روستاهای مناطق زلزله زده استان کرمانشاه ساخته شود.

وی ادامه داد: تاکنون بیش از ۸۶ هزار نفر برای دریافت تسهیلات بانکی به هفت بانک عامل معرفی شده‌اند که بالغ بر ۵۸ هزار نفر تسهیلات خود را دریافت کرده‌اند.

این مقام مسئول در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بیان کرد: از زمان وقوع زلزله در این استان ۱۵ هزار واحد مسکونی در مناطق زلزله زده نوسازی و ۲۳ هزار و ۲۵۷ واحد مسکونی نیز آواربرداری شده است.

خواجه ای با بیان اینکه ۱۷ هزار واحد مسکونی در منطقه شهری و روستایی پِی کنی و گود برداری شده است، گفت: ۱۶ هزار واحد برای نوسازی آرماتوربندی و برای ۱۰ هزار واحد فنداسیون اجرایی شده است.

رئیس ستاد هماهنگی بازسازی مناطق زلزله زده استان کرمانشاه یادآورشد: اکنون در این مناطق هفت هزار اسکلت ساختمان اجرا شده، برای چهار هزار واحد مسکونی دیوار چینی شده و سه هزار و ۷۰۰ واحد نیز مسقف شده است.

خواجه ای با بیان اینکه از مجموع ۵۹ هزار و واحد مسکونی در شهرها و روستاها عملیات اجرایی ۴۵ هزار واحد مسکونی آغاز شده و ۳۱ هزار واحد به پایان رسیده است، گفت: تنها در شهر سرپل ذهاب پِی کنی بیش از ۱۲۰۰ واحد مسکونی انجام شده است.

رئیس ستاد هماهگی بازساطی مناطق زلزله زده استان کرمانشاه ابراز امیدواری کرد تا پایان شهریورماه امسال با مشارکت مردم منطقه تمام عملیات ساخت و تعمیر واحدهای مسکونی در روستاها به پایان برسد که از ۲۵ هزار واحد روستایی ۱۲ هزار واحد آن احداثی و ۱۳ هزار واحد آن بازسازی بافت‌های فرسوده است.

خواجه ای تاکید کرد: از آنجا که نوسازی واحدهای مسکونی در مناطق شهری استان کرمانشاه فرایند طولانی دارد، پیش بینی می شود عملیات ساخت و تعمیرات واحدهای مسکونی شهری تا اواسط سال آینده (۹۸) به پایان برسد که از ۱۰ هزار واحد ۸ هزار واحد آن احداثی و ۲ هزار واحد آن بازسازی بافت فرسوده است.

رئیس ستاد هماهنگی بازسازی مناطق زلزله زده استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: اکنون سقف تسهیلات بانکی در شهرها ۴۰ میلیون تومان است و ۶ میلیون تومان نیز کمک بلاعوض به واجدین شرایط پرداخت می شود؛ سقف تسهیلات بانکی در روستاها ۳۰ میلیون تومان و میزان کمک های بلاعوض روستاییان پنج میلیون تومان تعیین شده است.

به گفته این مسئول در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، بنیاد مستضعفان برای احداث هر واحد مسکونی ۸ تن سیمان رایگان در اختیار مردم منطقه قرار می دهد. (ایرنا)