به گزارش خبرنگار طبنا (خبرگزاری سلامت)، دکتر اصغر دالوندی در مراسم بزرگداشت روز پرستار که در سالن همایش‌های صدا و سیما در حال برگزاری است، اظهار کرد: تعرفه پرستاران ۱۲ سال است که در مجلس خاک می‌خورد همچنین باید از رویکرد بیمارستان محوری و بیمار محوری دست برداریم چراکه اگر کل سرمایه کشور را در این زمینه صرف کنیم کافی نیست.

وی افزود : جامعه پرستاری نزدیک به ۲ هزار عضو هیئت علمی و بیش از ۲۰۰ هزار کادر پرستاری بزرگترین بخش نظام سلامت را تشکیل می‌دهند.

دالوندی با اشاره به اینکه همه می‌دانید رهبر انقلاب در زمینه قانون مداری تاکید دارند، عنوان کرد: طرح تحول با تمام عظمتی که داشت به خدمات القای دامن زد، باید به گذشته ۲۰ سال گذشته نگاهی بیندازیم که به سیستم بهورزی روی آورده و توانستیم سیستم سلامت کشور را گسترش دهیم، ما باید به خدمات پایه برگردیم. ما باید به پزشکی عمومی، تغییر سبک زندگی بیشتر توجه کنیم .

وی تاکید کرد: نگاه ما ضریب پرستار به تخت است اما در دنیا ضریب جمعیت به پرستار است اما باید این رویکردها با حضور دکتر نمکی تغییر پیدا کند.

دالوندی گفت: ۹.۳ جمعیت کشور ما به سمت سالمندی رفته است ما سوال این است که برای سالمندی در کشور ما چه اقداماتی انجام شده است؟ تنها جلسه تشکیل داده‌ایم. پرستاران آماده‌اند مدیریت سالمندی را در جامعه نهادینه کنند.

دالوندی بیان کرد: پدیده همراه بیمار معضلی شده است آنها در کار پرستاران دخالت و گاهی منجر به خشونت می‌شود. همچنین قیمت پرستاری در کشور ما ۳۰۰ دلار است در استرالیا به ۱۰۷ هزار دلار می‌رسد در صورتی که در برخی کشورها حقوق پرستار و پزشک متخصص یکسان است.

وی افزود: ما نیازمند پوشش خدمات پرستاری هستیم، بیمه باید نهاد نظارتی بر وزارت بهداشت نه در درون بهداشت باشد. من در هیچ جای دنیا ندیده‌ام که بیمه درون وزارت بهداشت باشد، من بیمه را به عنوان راهنما می‌بینم که در ارتباط پزشک و پرستار خط ایجاد کند و حق آنها را بدهد.

رئیس سازمان نظام پرستاری تاکید کرد: ما باید منشی‌گری را از پرستار برداریم. چرا پرستاران حرفه‌ای ما باید خانه نشین و پشت میز نشین باشند و از خدمات اصیل پرستاری محروم شوند. معوقات پرستاران باید پرداخت شود، ما اعتلای جامعه پرستاری را خواستاریم.

دالوندی تاکید کرد: در خواست ما مبنی بر این است که معوقات پرستاران را پرداخت کنید و پاداش پرستاران بازنشسته که از سال ۹۴ پرداخت نشده باید پرداخت شود.