دکتر سید مسعود داوودی در گفت‌وگوی اختصاصی با طبنا(خبرگزاری سلامت) با بیان این مطلب افزود: اولا تار مو یک بافت مرده است که نیاز به تقویت و تغذیه ندارد و اگر قرار باشد تقویتی صورت گیرد باید توجه خاصی به ریشه موها شود، همان‌طور که کاملا مشخص است ریشه مو هم در زیر پوست قرار دارد.

وی ادامه داد: بنابراین اگر کسی از مشکل ریزش مو یا کیفیت موهایش ناراضی است باید مورد معاینه قرار گیرد تا مشخص شود بیماری داخلی یا کمبود و مشکل تغذیه‌ای دارد یا نه تا این رویه اصلاح شود.

این متخصص پوست و مو با تاکید بر اینکه شامپو نقشی در وضعیت مو ندارد، تصریح کرد: مشخص است که شامپو نقش تغذیه یا تقویت کننده مو را نخواهد داشت چراکه قسمتی از مو که بیرون از پوست قرار گرفته بافتی مرده بوده و عدم احساس درد در زمان کوتاه کردن موها موید این موضوع است.

وی اظهار داشت: نکته‌ای که در شامپوها مطرح می شود وجود ویتامین یا پروتئین و یا عصاره گیاهی است که این موضوع فقط کاربرد تبلیغاتی دارد تا مشتری برای خرید شامپوها ترغیب شود؛ مولکول‌های ویتامین و پروتئینی که در تولید شامپوها استفاده می شود آنقدر بزرگ هستند که از طریق پوست جذب نشوند و اگر برای بیماری بنابه نیاز ویتامین یا پروتئین تجویز شود حتما از نوع خوراکی یا تزریقی است.

دکتر داوودی با اشاره به عوامل مخرب مو، گفت: برخی از عوامل محیطی مثل رنگ‌مو، سشوار، اتو و استفاده از انواع ژل و اسپری و بدرفتاری با موها به موها آسیب می‌زند و باعث می شود علی رغم اینکه ساقه مو بافتی مرده است دچار خوردگی و خشکی‌ شود. در چنین شرایطی استفاده از برخی ترمیم کننده‌های شامپویی ممکن است به مو ظاهری بدهد که کمی بهتر دیده شود اما معنای تغذیه‌ای، رشد و توقف ریزش فقط جنبه تبلیغاتی دارد.