دکتر محمد شریفی‌مقدم در گفتگو با طبنا (خبرگزاری سلامت)، با بیان این مطلب افزود: آنچه که در حال حاضر بسیار حائز اهمیت است، بحث بودجه قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری است که قانون تعرفه گذاری پرستاری در تیر ماه ۱۳۸۶ که حدود ۱۲ سال از تطبیق قانون گذشته است و علیرغم اینکه در برنامه ششم توسعه دولت را مکلف به اجرای قانون کرده‌اند متاسفانه این قانون اجرای عملی نشده است.

وی افزود: سازمان نظام پرستاری در سال گذشته بحث بودجه قانون تعرفه‌‎گذاری را در سازمان پیگیری کرد و پیشنهاد ۲ هزار میلیارد دلار را داد که اجرایی نشد و امسال نیز مجددا از تیر نامه‌ای را جهت بودجه پیشنهادی به وزارت بهداشت ارائه دادیم و پیرو آن نیز چندین نامه دیگر مجددا ارسال شد تا به فراموشی سپرده نشود.

قائم مقام سازمان نظام پرستاری عنوان کرد: نهایتا از طرف سیستم ارجاع، بودجه‌ای برای قانون تعرفه‌گذاری پرستاری پیش‌بینی نشد و در حال حاضر سعی ما مبنی بر این است که کمیسیون تلفیق بتواند برای این قانون از محل جابجایی بودجه‌ها بودجه‌ای را تعیین کند.

شریفی‌مقدم عنوان کرد: جامعه پرستاری کشور از نمایندگان شوراری اسلامی انتظار دارد با توجه به اینکه این قانون را مجلس تصویب کرده همراهی لازم را با بدنه پرستاری کشور داشته باشد.

وی گفت: در برنامه ششم توسعه بر بحث اجرای قانون تاکید شده است و دولت مکلف شده تا علی‌القاعده این بودجه از طرف وزارت بهداشت و مجموعه سازمان مدیریت در لایحه بودجه گنجانده شود که هنوز اتفاق نیفتاده است و امیدواریم کمیسیون تلفیق مهم‌ترین مطالبه پرستاران در طی ۱۲ سال گذشته جامعه عمل بپوشاند تا در سال آینده پرستاران شاهد اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات باشند.

قائم مقام سازمان نظام پرستاری عنوان کرد: وزارت بهداشت دارای یک سری مشکلات ساختاری، عمیق و مزمن است و هر وزیری که روی کار آید با توجه به وضعیت موجود این وزارت تغییرات لازم برای آن مشکل است.

شریفی‌مقدم عنوان کرد: در کشور ما وزارت بهداشت خود تولید خدمت، خریداری و فروش خدمت می‌کند بنابراین ساختار وزارت بهداشت دچار مشکل است و در دنیا چنین ساختاری وجود ندارد چراکه می‌تواند زمینه احتمال لابی و فساد را به وجود آورد لذا امیدواریم دکتر نمکی بنابر مباحثی همچون مطرح کردن بحث BRG که اگر به معنای واقعی خود انجام شود پرداختی‌ها و هزینه‌ها را کم می‌کند، است. براساس طرح BRG، بسته‌های خدمتی تعریف می‌شود و چنانچه چیزی بیش از آن برای بیمار انجام شود مرکز درمانی پاسخگوست نه بیمار و بیمه.

وی گفت: نظام ارجاع که دکتر نمکی بر آن تاکید می‌کند به سمتی رفته که نگاه از بیمار محور به سلامت محوری پیش برود و امیدواریم جامعه پرستاری کشور با توجه به اینکه بیشترین خدمات را به بخش درمانی و بهداشتی ارائه می‌دهد ارتباط بدنه پرستاری با وزارت بهداشت برقرار شود چراکه در گذشته معمولا نظر پرستاران در سیاست‌گذاری‌ها در نظر گرفته نمی‌شد و طرح‌ها در این زمینه با شکست مواجهه می‌شد.