در حال حاضر ۱۰ هزار دوز از این واکسن تامین شده است و با توجه به شرایط خاص برگزاری مراسم حج درخواست تهیه واکسن به صورت فوری به یک کمپانی داده شد که تا پایان خرداد واکسن مورد نیاز به کشور وارد می‌شود.

 

به گزارش خبرگزاری سلامت به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر با توجه به فاجعه منا و برگزار نشدن حج در سال گذشته، برای حج پزشکی امسال برنامه‌ریزی ویژه‌ای انجام شده است، در واقع در پی توافقی که با وزارت حج عربستان صورت گرفته است برای ۸۶ هزار و ۵۰۰ سهمیه اعزام به حج ۹۶ دریافت شد که این میزان به نسبت آخرین سال تشرف زائران ایرانی در سال ۹۴ سی و پنج درصد افزایش دارد.

 

بحث امنیت، عزت و کرامت حجاج یکی از محوری ترین موضوعات مذاکرات ما با طرف سعودی بود که در متن توافق نامه نیز به صراحت بیان شده و طبق تعهدی که وزارت حج عربستان داده است عزت و امنیت زائران کشورمان تأمین خواهد شد.

 

اعزام ۸۶ هزار زائر به حج تمتع ۹۶

 

مرعشی رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در گفت‌وگویی به اعزام ۸۶ هزار زائر به حج تمتع امسال اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه امسال حجم اعزام زائران حدود ۸۶ هزار نفر است در نظر داریم در تمام مراکز اسکان زائران درمانگاه‌هایی دایر و تمام خدمات پزشکی به غیر از جراحی‌های پیشرفته در بیمارستان‌های ایرانی به زائران ارائه خواهد شد. امسال ۵۸۰ نفر  در قالب تیم پزشکی به کشور عربستان اعزام می‌شوند، این در حالی است که تیم پزشکی در آخرین حج  ۵۰۰ نفره بود.

 

مرعشی  در ادامه با اشاره به اینکه از مجموع ۵۸۰ کادر پزشکی حج امسال ۲۲۰ نفر در بیمارستان‌های مکه و مدینه و ۳۶۰ نفر در درمانگاه‌های محل اسکان زائران مستقر می‌شوند، افزود: در آخرین حج گذشته به منظور ارائه خدمات پزشکی منطبق با اصول اسلامی ۶۸ پزشک خانم به حج اعزام شدند که امسال با توجه به ثبت نام ‌های انجام شده این تعداد کاهش پیدا کرده است.

 

مهلت ثبت نام فیش های حج سال ۸۵ تا ۲۰ خرداد

 

به گفته رئیس سازمان حج و زیارت، با توجه به آغاز برنامه‌های آموزشی زائران و معاینات پزشکی حجاج و نظر به ضرورت اجرای برنامه‌های حج بر اساس جدول زمان بندی‌، دارندگان فیش‌های حج ثبت نامی تا پایان سال۸۵ که مایل هستند در سال‌جاری به حج مشرف شوند، تا روز شنبه ۲۰ خرداد ماه ۹۶ فرصت دارند تا در صورت وجود ظرفیت خالی در کاروان‌های حج سال‌جاری ثبت نام کنند.

 

شرایط و تعهدات بیمه حجاج ۹۶

 

محمدی ادامه داد: با توجه به انعقاد قرارداد گروهی بیمه درمان، عمر، حادثه، مسئولیت (بار) زائرین تمتع سال۹۶ با شرکت سهامی بیمه ایران، شرایط و تعهدات بیمه  مذکور به  شرح ذیل جهت اطلاع مدیران محترم کاروان‌ها و زائرین حج امسال اعلام  شد

 

* بیمه عمر، حوادث و درمان (سرمایه و تعهدات)

 

۱-۱) در صورت فوت به هر علت هر یک از بیمه شدگان پرداخت غرامت به مبلغ ۲۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال

 

۱-۲) در صورت فوت بیمه شدگان در اثر حادثه پرداخت غرامت به مبلغ ۲.۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال

 

۱-۳) بدیهی است در صورت فوت بر اثر حادثه هر یک از بیمه شدگان در طول مدت قرارداد میزان غرامت فوت ۲.۷۰۰,۰۰۰,۰۰۰  ریال است.

 

۱-۴) در صورت بروز حادثه منجر به نقص عضو و یا از کار افتادگی دائم و کامل پرداخت غرامت  مبلغ ۲.۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال

 

۱-۵) در صورت بروز حادثه منجر به نقص عضو یا از کار افتادگی دائم و جزئی پرداخت غرامت حداکثر تا سقف مبلغ ۲.۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال

 

۱-۶) در صورت بستری شدن بیمه شده در مراکز درمانی ایران به علل بیماری یا حادثه در زمان پوشش بیمه ای، پرداخت خسارت تا سقف ۲۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال

 

۱-۷) هزینه مراجعت زائر بیمار یا مصدوم از ایستگاه پروازی به شهر محل اعزام با ارائه رسید معتبر از محل بند ۱‏-۶

 

۱-۸)  هزینه مراجعت زائر فوت شده از ایستگاه پروازی به شهر محل اعزام با ارائه رسید معتبر از محل بند ۱‏-۱

 

ارسال ۴۰۰ قلم دارو به مکه و مدینه

 

مرعشی با اشاره به اینکه امسال ۴٠٠ قلم دارو برای ارسال به مکه و مدینه در نظر گرفته شده است، گفت: سرم و شربت وزن و حجم کمتری دارد و هزینه‌های آن تفاوت چندانی با ایران ندارد در نظر داریم  که از  سعودی ها خریداری کنیم، در واقع اول شوال تا آخر ذی القعده زمان تعیین شده از طرف سعودی برای ارسال دارو‌ها تعیین شده است. در هیچ سالی با مشکل دارو مواجه نبودیم و امسال هم مشکلی نخواهیم داشت.

 

تامین ۱۰ هزار دوز واکسن مننژیت/ورود واکسن زائران تا پایان خرداد

 

به گفته  رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر،  امسال به دلیل شرایط خاص برگزاری مراسم حج درخواست تهیه واکسن به صورت فوری به یک کمپانی داده شد که تا پایان خرداد واکسن مورد نیاز به کشور وارد می‌شود و در حال حاضر ۱۰ هزار دوز از این واکسن تامین شده است.

 

مرعشی به پرداخت هزینه داروی مننژیت از سوی حجاج اشاره و تصریح کرد: این دارو به لحاظ ماندگاری دارای دو نوع است که دارو با ماندگاری ٢ ساله با ٣٠ هزار تومان و دارو با ماندگاری ۵ ساله ٨٠ تا ٩٠ هزار تومان است.

 

بیماران سرطانی، پیشرفته قلبی و زنان باردار نمی‌توانند به حج بروند

 

وی در رابطه با این که معاینات پزشکی انجام شده از زائران شامل چه مواردی می‌شود و در چه صورتی زائر نمی‌تواند به حج اعزام شود گفت: این معاینات از جمله خدماتی است که برای حجاج انجام می‌شود و با انجام این معاینات پرونده کاملی از سابقه پزشکی زائر تهیه می‌شود این موارد کمک می‌کند تا همکاران ما در مراسم حج بتوانند خدمات بهتری به زائران ارائه دهند و اگر فردی بیماری خاصی داشته باشد شناسایی می‌شود.

 

رئیس مرکز پزشکی حج سازمان هلال احمر با تاکید بر اینکه بیماران دیالیزی به مانند سال‌های گذشته به حج اعزام می‌شوند گفت: طبق دستورالعمل پزشکی حج، بیماران پیشرفته قلبی، زنان باردار، بیماران دارای سرطان پیشرفته نمی‌توانند به حج اعزام شوند و در غیر این موارد هیچ منعی برای اعزام به حج وجود ندارد.

 

ثبت پرونده پزشکی تمامی زائران در  پرونده الکترنیک

 

مرعشی افزود: تمام اطلاعات پزشکی زائران به صورت پرونده الکترونیک تهیه و به سرورهای هلال احمر متصل می‌شود و با مراجعه زائر به پزشک تمام اطلاعات پزشکی وی از جمله آخرین آزمایش‌های انجام شده و داروهای مصرفی روی سرنسخه وی چاپ می‌شود که با اعلام اسم زائر، شماره پاسپورت یا شماره کاروان می‌توان به این اطلاعات دسترسی پیدا کرد.

 

تجهیز چادرهای عرفات به سیستم خنک کننده

 

مرعشی با اشاره به اینکه امسال تمامی چادرهای حجاج که در عرفات برپا می شوند به سیستم‌های خنک کننده مجهز شدند، افزود: همچنین چادرهایی که در منا برپا می شوند به سیستم سرمایشی تجهیز و سیستم برخی از چادرها هم تغییر کرده است. آموزش‌های اولیه برای پیشگیری از وقوع حادثه، شناسایی علائم، از جمله مواردی است که امسال به حجاج ارائه می شود.

 

وی با درخواست از حجاج مبنی بر ضرورت انتخاب زمان مناسب و خلوت برای انجام مراسم رمی جمرات، تصریح کرد: از آنجایی که به زمان گرمای هوا نزدیک می‌شویم توان زائران هم در انجام مناسک تا حدودی کم می‌شود از این رو انتظار می رود مدیران کاروان‌ها با هماهنگی های لازم برای انجام مناسک در زمان های مناسب، میزان  وقوع حوادث را کاهش بدهند.