به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، مهدی داوری دولت‌آبادی، اظهار کرد: هرچه حجم مواد قابل اشتعال، سرعت اشتعال‌پذیرى و جمعیت حاضر در یک ساختمان بیشتر و راه‌هاى فرار مردم  نامناسب‌تر از نظر مبحث سوم مقررات ملى باشد، خطرپذیری آن ساختمان نیز بیشترخواهد بود.

وی افزود: براساس بازدیدهای کارشناسان سازمان آتش‌نشانی در سطوح مختلف از ساختمان‌هایی که امکان ورود به آنها امکان‌پذیر بود، ۲۴۳ ساختمان بسیار پرخطر، ۳ هزار ساختمان پرخطر و بسیار پرخطر و ۷ هزار ساختمان پرخطر در تهران شناسایی شده است.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه تعداد ساختمان‌های فاقد تمهیدات ایمنی لازم در تهران بسیارزیاد است، تصریح کرد: در مورد تعداد ساختمان‌های ناایمن شهر اعداد مختلفی وجود دارد اما اگر بخواهیم تمام فاکتورهای ایمنی را لحاظ کنیم، بیش از ۹۰ درصد ساختمان‌های تهران ایمنی لازم را ندارند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مولفه‌های مهمی که به تازگی در ساختمان‌های تازه تاسیس لحاظ نمی‌شود، این است که به دلیل وجود تیرها و کابل‌هاى برق، درخت یا سازه‌هایى که به تازگی برای زیبایی در سردرب یا نماى ساختمان‌هاى مختلف به ویژه تجارى ساخته می‌شود، مانعی برای استقرار نردبان آتش‌نشانی است و هنگام آتش‌سوزی در آنها عملا با وجود پنجره‌ها، دسترسی بالابرهاى نجات وجود ندارد و ریسک خطر تلفات انسانى را بطور چشمگیری افزایش می‌دهد.

داوری ادامه داد: این بناها نیز جزء ساختمان‌های پرخطر هستند که اگرچه بیش از ۵ یا ۷ طبقه نیستند یا از بار اشتعال کمترى ممکن است، برخوردار باشند اما در صورت آتش‌سوزی دسترسی به طبقات از طریق نردبان آتش‌نشانی وجود ندارد.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران نسبت به مواد پلیمری جدید نیز هشدار داد و تصریح کرد: براى تولید لوازم و مبلمان خانگى به منظور  بالابردن استحکام در مقابل سایش معمولا از ترکیبات سیانید که از مشتقات سیانور است، استفاده می‌شود. این مواد در صورت اشتعال گازهاى سمى و خطرناکی تولید می‌کنند که معمولا استنشاق آن در بیش از ۵ ثانیه منجر به مرگ  حتمى می‌شود.