به گزارش خبرنگار طبنا(خبرگزاری سلامت)، انوشیروان محسنی بندپی در افتتاح دفتر مرکزی حمایت از معلولین ضایعات نخاعی ایران در طرشت اظهار کرد: اولین عامل مرگ و میر در کشور ما مربوط به عارضه‌های قلبی و عروقی است.

وی با بیان اینکه حوادث و سوانح ۱۸درصد از مرگ و میرهای کشور را تشکیل می‌دهد، افزود: سالانه ۱۵ تا ۱۶ هزار مرگ و میر مربوط به حوادث جاده‌ای است که چندین برابر آن معلولیت‌ها ناشی از این حوادث هستند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور عنوان کرد: زمانی افراد مبتلا به ضایعات نخاعی می‌توانند هر چه بیشتر بر مشکلات خود غلبه کنند که سازمان‌های مردم نهاد مربوطه دولت، مردم و… روند بهبود پذیری واجتماع پذیری  این افراد را در جامعه هر چه زودتر فراهم کنند که این اقدام بسیار ارزشمند است.

وی عنوان کرد: بر اساس ماده ۷۵ برنامه ششم غربالگری ژنتیک ازدواج و به ویژه اجرا و پرکردن پرسشنامه توسط خانواده‌هایی که دارای یک فرزند معلول هستند و قصد فرزندآوری مجدد را دارند ضرورت دارد که آزمایش‌های لازم را جهت پیشگیری و تولد نوزاد دارای نقص انجام دهند که ارائه این خدمات به صورت رایگان انجام می‌شود.

محسنی بندپی یادآو شد: خوشبختانه کشور ما در حوزه توانبخشی بسیار خوب عمل کرده است چرا که در این زمینه دارای دانشگاه‌های تخصصی است که خدمات مربوط بر فیزیوتراپی و توانبخشی به این عزیزان ارائه می‌شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه ۲۲ هزار نفر در کشور دچار ضایعات نخاعی هستند، گفت: ۲هزار و ۸۰۰نفر از افراد مبتلا به ضایعات نخاعی در تهران زندگی می‌‌کنند.که جهت پیشگیری از بروز معلولیت‌ها باید خدمات با کیفیت و استاندارد به این افراد ارائه شود همچنین جهت ارتقا خدمات همه جانبه از این افراد صورت گیرد.