به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، یک فعال حیات وحش در ادامه مجادله‌های رسانه‌ای بر سر صدور مجوز شکار ویژه توسط سازمان حفاظت محیط زیست گفت: حقیقت این است که در سراسر جهان، مدافعان شکار درصد اندکی از مردم را تشکیل می‌دهند اما سعی می‌کنند با توسل به بهانه‌های سفسطه‌آمیز، نه تنها شکار را توجیه کنند، بلکه آن را ابزاری مفید برای حفاظت از محیط زیست جلوه دهند. البته این افراد در ایران، پا را فراتر هم گذاشته‌اند و مدعی هستند در صورتی که شکار صورت نگیرد، نسبت جنسیتی و تعادل جمعیت حیات وحش دچار مشکل می‌شود.

شادی مدرس ادامه داد: طی ماه‌های گذشته بسیاری از صاحب‌نظران و پیش‌کسوتان حوزه محیط زیست، شکارفروشی سازمان حفاظت محیط زیست را با تکیه بر استدلال‌های تخصصی نقد کرده‌ و به این نتیجه رسیده‌اند که با توجه به وضعیت نامطلوب کنونی زیستگاه‌ها، جمعیت آسیب‌پذیر حیات وحش و ضعف بدنه کارشناسی سازمان حفاظت محیط زیست صدور پروانه شکار با منطق سازگار نیست و پیامدهای جبران‌ناپذیری برای محیط زیست کشور به همراه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست این روزها دقیقا به ماهیت زمان شکل‌گیری خود بازگشته گفت: در سال ۱۳۳۵، شکارچیان به منظور ساماندهی شکار، کانون شکار ایران را تشکیل دادند که پس از تصویب قانون شکار و صید در سال ۴۶، به سازمان شکاربانی و نظارت بر صید تغییر نام داد و سرانجام در سال ۵۰ سازمان حفاظت محیط زیست نام گرفت. در واقع به جای آنکه سازمان شکاربانی، منحل شود و سازمانی نوین به نام سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل شود، بنای سازمان حفاظت محیط زیست بر پایه همان کانون شکار و با حضور همان شکارچیان نهاده شد. در نتیجه نفوذ شکارچیان و تفکرات شکارگرایانه در آن همچنان مشهود است.

این فعال محیط زیست افزود: تضادی که میان نام و عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست شاهد هستیم به موازات این سازمان جای دیگری هم مشاهده می‌شود. موسسه‌ای که پیش از انقلاب تحت عنوان ایران سافاری برای شکارچیان خارجی در ایران تور شکار برگزار می‌کرد حالا به یک موسسه محیط زیستی تغییر عنوان داده که کاملا مدافع شکار است. این تغییر عنوان، که البته بسیار هوشمندانه است راهکاری است که شکارچیان برای وجاهت بخشیدن به شکار نزد افکار عمومی‌انتخاب کرده‌اند. چراکه جامعه کشتار را نمی‌پسندد؛ بنابراین ظاهر شدن شکارچیان در پوشش دوستداران محیط زیست و معرفی شکار به‌عنوان ابزاری برای حفاظت از محیط زیست، بهترین ترفند برای عبور از سد اعتراضات است. (مهر)