به گزارش طبنا ( خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، محققان در بررسی‌های گذشته، در معرض نور قرار گرفتن هنگام خواب شبانه را علت اختلال در چرخه خواب-بیداری بدن می‌دانستند اما نمی‌توانستند علت افسردگی را به درستی توجیه کنند.

محققان دانشگاه پزشکی نارا، ۸۳۶ فرد مسن با متوسط ۷۲ سال سن، که هیچ نوع علایم افسرده کننده مانند اضطراب یا احساس دایمی اندوه، نداشتند را به مدت ۲ سال بررسی کردند.

آنها میزان نور موجود در اتاق خواب این افراد را بررسی کردند. حدود ۷۱۰ نفر از آنها در اتاق کاملا تاریک می‌خوابیدند، در حالی که باقی افراد شب‌ها در معرض نور قرار داشتند. سپس از داوطلبان خواسته شد تا شرایط خواب هر شب‌شان را یادداشت کنند و زمانی که بررسی‌ها انجام شد، مشخص شد افرادی که شب هنگام و موقع خواب، در معرض نور بیش از ۵ لومن( با لامپ‌های فلوئورسنت، چیزی حدود ۶۰ وات) قرار داشتند، خطر افسردگی در آنها به مقدار قابل توجهی افزایش نشان داد.

البته سال‌ها قبل، ۲۰۰۹، محققان با بررسی موش‌های آزمایشگاهی و قرار دادن آنها در معرض نور به مدت ۲۴ ساعت، شاهد علایم افسردگی در آنها شدند. این علایم در موش‌های دیگر که در تاریکی قرار داشتند، دیده نشد.

به گزارش طبنا، محققان ژاپنی می‌گویند، هنوز معلوم نیست که چه مقدار نور موجب افسردگی می‌شود اما وقتی بدن شب هنگام در معرض نور قرار می‌گیرد، ترشح ملاتونین کم شده و این کاهش عواقب روانشناختی دارد.

مترجم: نادیا زکالوند