به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، احمد بیگدلی در مورد اظهارنظر سخنگوی سازمان غذا و دارو مبنی بر اینکه در ایران داروی چینی نداریم و قصدی هم برای صدور مجوز ورود داروی چینی وجود ندارد و مطالبی که متاسفانه هر از گاهی عنوان می‌شود پایه و اساس ندارد، گفت: این موضوع به راحتی قابل پیگیری است چرا که این خبر نمی‌تواند حقیقت داشته باشد که در ایران واردات داروی چینی وجود ندارد.

نماینده مردم خدابنده در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: این امر محالی است که ما در شرایط کنونی از نظر تولیدات داخلی دارو به مرحله ای رسیده ایم که از واردات داروی چینی بی نیاز شده باشیم بنابراین برای دستیابی به حقیقت لازم است این موضوع را به طور دقیق پیگیری و بررسی کنیم.

وی با تاکید بر اینکه داروهای چینی دارای کیفیت‌های متفاوتی هستند و نمی‌توان گفت که تمام این داروها از کیفیت پایینی برخوردار هستند در مورد علل عدم ارائه این نوع داروها به عنوان اولویت‌ داروخانه‌ها تصریح کرد:  داروخانه‌ها علاوه بر کیفیت دارو بر سود حاصل از داروها هم توجه دارند، بنابراین ممکن است سایر داروهایی که از نظر کیفیت با یک نوع داروی چینی تفاوتی ندارد را در اولویت قرار دهند.

بیگدلی در انتقاد به پنهان کاری مسئولان سازمان غذا و دارو بر وجود واردات داروی چینی اظهار کرد: بی‌تردید اگر مسئولان با مردم شفاف صحبت نکنند قطعا با مشکل مواجه خواهند شد، ضمن اینکه صددرصد این اظهارنظر به دنبال تامین منافع برخی مطرح شده است که سعی بر پنهان کاری دارند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، خاطر نشان کرد: این امکان وجود دارد که این اظهارنظر در پی توجه به شعار سال یعنی حمایت از کالای ایرانی مطرح شده باشد، کما اینکه وزیر بهداشت بر این مهم تاکید داشته است که اگر داروی با کیفیت ایرانی یا تجهیزات پزشکی در داخل کشور تولید می‌شود باید واردات آن ممنوع باشد.

سخنگوی فراکسیون غذا و دارو مجلس شورای اسلامی، یادآورشد: قطعا این موضوع را می‌توان از طریق فراکسیون غذا و دارو پیگیری کرد تا به صورت قانونی از مراجع مربوطه بخواهیم که آمار و مستندات لازم در رابطه با واردات داروی چینی در سال ۹۶ را در اختیار مجلس قرار دهند.