عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان گفت: هنوز نیازمند شدید تقویت نظام بیمه ای خود هستیم و معتقدم هر آنچه تعداد افراد در صندوق ها بیشتر شود ریسک در صندوق ها تودیع می شود و افراد بیمار سالم بسیار وارد صندوق می شوند و می توان خدمات بهتری به بیماران ارائه کرد.

 

عبد الرحمان رستمیان، عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت در خصوص پول گرفتن از مردم در بیمه های سلامت گفت: در قانون وجود دارد که همه مردم باید بیمه شود حتی بیمه همگانی بصورت اجباری در قانون آمده است تا اگر یک نفر برایش مشکل و حادثه ای رخ داد برای درمان حداقل در بیمارستان های دولاتی با مشکل مواجه نشود.

 

وی با تأکید بر این مطلب که همانگونه که بیمه شخص ثالث اجباری است بیمه سلامت نیز باید در کشور اجباری شود، افزود: با تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتن افراد افراد با مراجعه به بیمارستان ها از پرداخت هزینه های درمان با مشکل مواجه نخواهد شد.

 

به گفته این نماینده مجلس در خانه ملت بیمه همگانی سلامت یک شاخص بین المللی است در برخی از  کنگره های بین المللی همچون سازمان بهداشت جهانی ۳۰ سال است که شعار بیمه همگانی در همه کشورها را مطرح می کنند برخی کشورها هنوز خود را نتوانسته اند به آمال و اهداف سازمان بهداشت جهانی نزدیک کنند اما ایران در سال گذشته به این هدف خود را نزدیک کرد و این عمل یکی از بزرگترین اتفاقات در ۳۰ سال گذشته بوده است.

 

رستمیان در ادامه تصریح کرد: افرادی که توانمندی پرداخت هزینه بیمه خود را  دارد باید هزینه بیمه را پرداخت و کسانی که توانایی مالی ندارند را دولت پرداخت کند و این که دولت بخواهد تمام بیمه را رایگان کند کار خطایی است و ممکن است در آینده با مشکل مواجه شود.

 

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت درمان در ادامه اظهار داشت: در حال حاضر بیش از ۹۵ درصد مردم تحت پوشش بیمه سلامت هستند و از سال گذشته تا کنون بیش از ۱۰ میلیون نفر از مردم تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفته اند.

 

وی بیان کرد: پول بیمه ما از یک صندوق پرداخت می شود و اگر از یک جایی زیاد برداشت شود در جای دیگر در برابر هزینه کم می آوریم و صندوق بیمه ای سلامت یکصندوق نا محدود نیست و افرادی که توان پرداخت بیمه خود را دارند ضرورت دارد تا سهم بیمه خود را پرداخت کند.

 

رستمیان تأکید کرد: نیازهای اولیه باید از سوی دولت صد در صد پرداخت شود اما مواردی که نیاز و ضروت ندارد باید از سوی مردم نیز هزینه هایی پرداخت شود.

 

وی افزود: پول بیمه از جمله پولهایی نیست که در مکان ها و مصروفات دیگر هزینه شود بلکه هزینه ای است که تنها باید در مینه بیمه ای هزینه شود و امروز دولت رد بخش دندانپزشکی اقدامات بسیاری را انجام نداده است.

 

عضو هیات رئیسه کمیسیون هداشت گفت: هیچ کشوری بیمه هایش را صد در صدی دولتها پرداخت نمی کند و خدمات ارائه شده به مردم نیز صد در صدی نیست و نمی شود در بحث بیمه ای قسمتی را صد در صد و قسمتی را هشتاد و بخش دیگر را اصلا پوشش ندهیم.