به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، دکترسید بهزاد پوستی در شانزدهمین کنگره بین‌المللی انجمن علمی‌جراحان گوش، گلو بینی و سر و گردن ایران در ارتباط با درمان‌های غیرتهاجمی‌در زمینه زیبایی اظهار کرد:‌ استفاده از دستگاه‌های لیزر مختلف، رادیوفرکوئنسی، التراسوند، پرکننده‌ها و بوتاکس و….از جمله اقدامات درمانی غیرتهاجمی‌ در حوزه زیبایی به شمار می‌روند که هر کدام ازاین اقدامات به تنهایی و یا به صورت ترکیبی براساس نیاز بیمار توصیه و انجام می‌شوند. بنابراین لازم است مشاوره مناسب قبل از این درمان‌ها‌ برای متقاضیان صورت پذیرد. به طور مثال لیزر معجزه نمی‌کند و گاهی نیاز است همزمان اقدام غیرتهاجمی‌ دیگری همراه با آن انجام شود.

وی در مورد بوتاکس گفت: بوتاکس در ابتدا برای کارهای درمانی مورد استفاده قرار گرفت و سپس در حوزه زیبایی بدان توجه شد به طور مثال بوتاکس برای کمک به بیماران مبتلا به استرابیسم (انحراف چشم) مورد استفاده قرار می‌گرفت و به‌تدریج از آن درزمینه‌ها‌ی درمانی دیگر استفاده شد.

عضو هیئت علمی‌ دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: مراحل تولید بوتاکس باید به‌درستی انجام شود تا دارو خلوص کافی داشته باشد و ما را به نتیجه مورد قبول برساند ولی متأسفانه در بازار بوتاکس‌های تقلبی و چینی که مراحل تولید استاندارد ندارند به فروش می‌رسند که این مسئله می‌تواند بیمار را  دچار عارضه دارویی نماید و چنانچه دوز آن صحیح نباشداز این جنبه نیز برای بیمار عوارضی به همراه خواهد داشت.

این متخصص گوش و حلق و بینی گفت: تزریق بوتاکس ممکن است در برخی بیماری‌ها‌ و وضعیت سلامت متقاضیان به صلاح نباشد، نکته قابل توجه دیگر فردی است که تزریق بوتاکس را انجام می‌دهد که باید از اطلاعات علمی‌ مورد نیاز برخوردار باشد، لذا توصیه می‌شود متقاضیان این تزریق از دریافت خدمات بوتاکس توسط مراکز و افراد فاقد صلاحیت مثل آرایشگاه‌ها خودداری کنند.

پوستی گفت: افرادی که بوتاکس برای آنها جهت رفع خطوط صورت که خیلی عمیق نشده‌انداستفاده می‌شود باید چهار تا ۶ ماه بعد مجددا آن راتکرار کنندکه این امر به دلیل طول مدت تاثیردارو است.

عضو هیئت مدیره انجمن راینولوژی ایران در مورد پرکننده‌ها به عنوان بخش دیگری ازدرمان‌های‌های غیرتهاجمی‌ زیبایی گفت: امروزه به عنوان پرکننده از متداول‌ترین روش‌ها استفاده از ژل‌های هیالورونیک و چربی بدن است وژل‌ها‌ی دائمی‌ به‌ علت عفونت و جابه‌جایی کنار گذاشته شده‌اند.تاثیر پرکننده‌ها‌ی ذکرشده حدود ۶ ماه است که پس از این مدت زمانی نیاز به تکرار دارند.

وی در مورد لیزر گفت: لیزر برای لایه‌برداری و اصلاح سطح پوست و تحریک کلاژن‌سازی پوست می‌تواند مؤثر باشد که این مسئله باید توسط افراد حرفه‌ای و پزشکان متبحر صورت گیرد.

عضو هیئت علمی‌دانشگاه علوم پزشکی ایران در مورد استفاده از دستگاه‌ها‌ی رادیوفرکوئنسی گفت: این روش لایه‌های سطحی پوست را اصلاح و کلاژن‌سازی را تقویت می‌کند، دستگاه اولتراسوند برای لایه‌های عمیق ترپوست استفاده می‌شوند که باعث تاثیر برکلاژن ناحیه و همچنین دوباره‌سازی زنجیره آن در محل درمان می‌شود برای حفظ نتایج و فواید درمان‌ها‌ی غیرتهاجمی‌ زیبایی نزدبیماران لازم است در فواصل زمانی خاصی این اقدامات تکرارشوند.