به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، زهرا عبداللهی در همایش تغذیه سالم با مشارکت زنان روستایی و عشایر در وزارت بهداشت افزود: هر یک سانتی متر افزایش قد کودک موجب ۵ درصد افرایش درآمد وی در بزرگسالی می‌شود.

وی گفت: با هر ۱۰ درصد افرایش درآمد سرانه، کوتاه قدی تا ۳ درصد و لاغری تا ۴/۷ درصد کاهش می‌یابد. ۸۸ درصد مردم کشورهای جهان با سوء تغذیه دست و پنجه نرم می‌کنند، ۵۲ میلیون کودک مبتلا به لاغری، ۲ میلیارد نفر دچار کمبود ریزمغذی‌ها، ۲ میلیارد بزرگسال دچار اضافه وزن، ۴۱ میلیون کودک چاق، ۵۲ میلیون کودک دچار لاغری و ۸۱۵ میلیون نفر در جهان با سوءتغذیه و گرسنگی مواجه هستند.

وی گفت: بحران کم آبی و خشکسالی، کشورها را برای دستیابی به هدف مبارزه با گرسنگی با چالش مواجه می‌کند و در ایران نیز مانند سایر کشورها دوره گذار تغذیه‌ای در حال طی شدن است.

مدیر کل تغذیه وزارت بهداشت گفت: عدم کنترل کمبود ریزمغذی‌ها موجب تضعیف سیستم ایمنی و در نتیجه افزایش مرگ و میر و کاهش ضریب هوشی، ناتوانمندی ذهنی و رکود اقتصادی می‌شود.

وی افزود: فقط چهار درصد در سطح کشور کمبود وزن و لاغری مفرط داریم که در زنان کمتر از ۴ درصد است.

به گفته وی روند مصرف ریزمغذی‌ها در زنان، کاهش کمبود روی در زنان را نشان می‌دهد و در ۳۰ درصد زنان باردار وجود دارد. کم خونی نیز در زنان باردار ۳۳ درصد شیوع دارد و طی یک دهه کاهش داشته است. ۴۰ درصد کاهش شیوع کمبود آهن در دختران و ۳۳ درصد در زنان جامعه نیز مشاهده می‌شود.