دکتر شاهین صالحی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت) با بیان این مطلب افزود: اینکه برخی با بروز اولین نشانه‌های درد در استخوان یا عضلات پا فکر می‌کنند که روماتیسم دارند، اشتباه است.

وی با اشاره به احتمالاتی که می‌توانند باعث بروز دردهای مفصلی شوند، اضافه کرد: ممکن است فردی دچار آرتروز زانو شده یا آرتریت روماتوئید یا حتی مشکلات قلبی داشته باشد و همه اینها الزاما به معنای وجود روماتیسم نیست.

صالحی ادامه داد: اصطلاح روماتیسم بخش زیادی از بیماری‌های را می‌تواند ردبر بگیرد ولی خیلی از اوقات به اشتباه از روماتیسم نام می‌بریم. بیماری‌های روماتیسمی‌شامل عارضه‌هایی هستند که در واقع مفاصل بدن را درگیر می‌کنند و همراه با التهاب هستند.

این متخصص پزشکی ورزشی با بیان اینکه بیماری‌های روماتیسمی‌می‌توانند جاهایی غیر از مفاصل را هم درگیر کنند، گفت: بیماری‌های روماتیسمی‌می‌توانند بافت‌های هم بند و عروق و دیگر بخش‌های بدن را درگیر کند.

وی با تاکید بر اینکه روماتیسم همراه با التهاب است، تصریح کرد: این یعنی اینکه ممکن است مفاصل فرد دچار دردناکی شده و گرمای بیشتری نسبت به مفصل مشایه دارند، خشکی صبحگاهی و تورم دارند، گاهی اوقات هم ممکن است محدودیت حرکت در مفصل دیده شود، هم اینها می‌تواند نشانه این باشد که این مفصل دچار التهاب یا آسیب شده است، یعنی سیستم ایمنی بدن به صورت خودکار فعال شده و در حال تخریب مفصل است.

صالحی ادامه داد: بیماری‌های روماتیسمی‌‌جزو بیماری‌هایی ایمنی هستند که خود بدن علیه اندام‌ها فعال شده و باعث آسیب یا تخریب بافت‌ها می‌شود. بیماری‌های روماتیسمی‌ دو بخش کنترل شده و خاص دارند، یعنی ممکن است فردی در طول روزها و ماه‌ها دچار حملات روماتیسمی‌ بسیار شدید شود ولی پس از مراجعه به پزشک و دریافت درمان، بهبود یابد. این بخش‌های خاص یا همان حملات نامشخص و بخش کنترل شده یا درمان هشتند.