دکتر ذبیح الله حسن زاده در گفت‌و‌گو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره راشیتیسم یا نرمی استخوان اظهار کرد: این بیماری به علت کمبود ویتامین D به وجود آمده که تظاهرات مختلفی را در سیستم استخوانی- عضلانی و دستگاه‌های داخلی بدن به وجود می‌آورد.

وی با بیان اینکه ویتامین D قابل ذخیره کردن است، افزود: ۸۰ درصد منابع ویتامین D از طریق منابع طبیعی همچون آفتاب و مواد غذایی سرشار از کلسیم، لبنیات، شیر، تخم‌مرغ، محصولات دریایی و حبوبات تامین می‌شود.

این متخصص ارتوپد یادآور شد: علائم ابتلا به نرمی استخوان معمولا در کودکان ۱۲ تا ۲۴ ماهه در زمان راه رفتن مشخص می‌شود که اندام‌های تحتانی آنها همچون پاها به صورت پرانتزی است البته تظاهرات بالینی دیگری همچون مشکلات دندانی نیز در آنها مشاهده می‌شود.

حسن زاده با اشاره به اینکه راشیتیسم در پسرها شایع‌تر است، عنوان کرد: نرمی استخوان در زمان تولد نیز در کودکان مشاهده می‌شود که به صورت برجستگی‌های همانند دانه تسبیح در دنده‌ها و جناق سینه نوزاد است.

وی با تاکید بر اینکه بیماری نرمی استخوان به راحتی قابل درمان است، اضافه کرد: اگر فرد در طول هفته ۶۰ دقیقه در معرض نور آفتاب قرار بگیرد و غذاهایی که حاوی ویتامین D است را مصرف کند، بیماری او به راحتی درمان می‌شود.

این متخصص ارتوپد یادآور شد: مادران باردار به صورت روزانه به ۱۴۰۰ میلی گرم کلسیم و ۴۰۰ تا ۶۰۰ واحد ویتامین D نیاز دارند تا پس از پایان دوران بارداری کودک آنها دچار بیماری راشیتیسم نشود.

حسن زاده عنوان کرد: بیماری راشیتیسم در کودکان شمال ایران بیشتر مشاهده می شود چرا که آنها در معرض نور آفتاب کمتری قرار دارند. همچنین این بیماری با یک آزمایش خون ساده به راحتی قابل تشخیص است و تجویز روزانه ۲۰ و ۵۰ قطره مکمل تغذیه جهت درمان این کودکان بسیار موثر است.

این جراح زانو افزود: از دیگر علائم بیماری نرمی استخوان، ضعف عضلانی و خستگی زودرس، نرمی استخوان در سنین بالاتر و تغییر شکل زانوها است.