دکتر ابراهیم قلی‌زاده پاشا در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره بیماری فتق اظهار کرد: فتق در واقع اشکالاتی در شکم، پوست و چربی بوده و به طور کلی زمانی که عضلات زیر شکم و روده در داخل پاره می‌شود به آن فتق می‌گویند.

وی با بیان اینکه به بیرون‌زدگی کشاله ران فتق یا باد فتق گفته می‌شود، افزود: فتق ممکن است در هرجایی از بدن ایجاد شود بنابراین به جابجایی اعضای بدن از جایگاه طبیعی خود فتق گفته می‌شود.

این متخصص جراحی عمومی خاطرنشان کرد: شایع‌ترین انواع فتق فتق ناحیه‌ کشاله‌ران، فتق نافی در نوزادان، فتق در قسمت فوقانی شکم و بین جناغ سینه و ناف و فتق اطراف ناف بوده که در زنان شایع‌تر است.

قلی‌زاده پاشا یاد آور شد: تورمی که با فشار ملایم یا درازکشیدن به جای خود بازگشته، درد خفیف در محل بیرون زدگی، تورم در کیسه بیضه، یبوست، سوءهاضمه گاهی استفراغ از جمله علائم به وجود آمدن فتق است که هنگام خواب و استراحت فشار کاهش یافته و با فعالیت کردن و ورزش بر آن افزوده می‌شود.

وی با بیان اینکه تنها فتق نافی در نوزادان طی چهار سال خود به خود بسته می‌شود، خاطرنشان کرد: انواع دیگر فتق‌ها اعم کوچک یا بزرگ بلافاصله باید توسط پزشک حاذق مورد بررسی و عمل جراحی قرار گیرد چراکه بی توجهی به آن می‌تواند سبب مرگ بیمار شود.

این متخصص جراحی عمومی اضافه کرد: فتق به صورت مادرزادی در نوزادانی که رشد و نمو خوبی در ناحیه جداری شکمی نداشته‌اند و فتق اکتسابی در بزرگسالان به علت فعالیت سنگین، ضربه، حاملگی و فشار زایمان وجود می‌آید.