دکتر مهیار خسروشاهى در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره کلسترول بالای خون اظهار کرد: افزایش کلسترول خون یکی از مشکلات شایع ناشی از زندگی شهرنشینی است که می‌تواند عوارض بلند مدت قلبی و عروقی را به همراه داشته باشد.

وی با بیان اینکه کلسترول به دو دسته مفید و مضر برای بدن تقسیم بندی می‌شوند، افزود: پیشگیری و کنترل کلسترول خون در مراحل اولیه می‌تواند از عوارض آن جلوگیری کند.

این متخصص غدد خاطرنشان کرد: مقادیر زیاد  کلسترول بد (LDL) ) سبب ایجاد پلاک و مسدود شدن شریان‌ها می‌شود و خطر حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهد.

خسروشاهى با اشاره به اینکه کلسترول خوب ( HDL)موجب شده تا کلسترول اضافی در خون را برای تجزیه به سمت کبد هدایت و از تجمع کلسترول بد در شریان‌ها جلوگیری کند.

وی عنوان کرد: عوامل تاثیرگذار بر افزایش کلسترول رژیم غذایی ناسالم، اضافه وزن و چاقی، سن، استعمال سیگار و الکل، سابقه خانوادگی وبیماری‌های مانند دیابت یا کم‌کاری تیروئید هستند.

این متخصص غدد در خصوص علایم افزایش کلسترول گفت :عمده علایم افزایش چربی خون ناشی از عواملی همچون سنگین وغلیظ شدن خون است که باعث کندی حرکت خون در عروق می‌شود لذا این مسئله باعث اختلال خون‌رسانی و کمبود نسبی اکسیژن در بافت‌ها خواهد شد.

خسروشاهی ادامه داد: احساس سنگینی و خستگی در بدن، خواب آلودگی، سوزش و احساس افزایش حرارت نقاط مختلف بدن به خصوص کف پا ، دردهای نسبتا مقاوم به درمان در ناحیه ساق و کف پا، خشکی و یا تلخی دهان، سرگیجه و گاهی وزوزگوش، افزایش تعریق بدن، ورم و پف کردن صورت از جمله علائم افزایش کلسترول در خون است.

وی یادآور شد: کلسترول بالا اگر به موقع درمان نشود عوارضی خطرناکی را همچون بیماری‌های قلبی و عروقی، سکته مغزی، بیماری مزمن کلیوی و کبد را همراه دارد.