دکتر علیرضا رحیم‌نیا، فلوشیپ فوق تخصصی ارتوپدی کودکان، در گفتگو با طبنا (خبرگزاری سلامت) درباره کلاب فوت در کودکان گفت: کلاب فوت شایع‌ترین ناهنجاری پا است که نیازمند درمان ارتوپدی است.

وی با بیام اینکه شیوع کلاب فوت یک تا سه نوزاد در هزار تولد زنده است، افزود: این ناهنجاری پا در پسران شایع‌تر است و در ۳۰ درصد موارد ممکن است دو طرف پا را درگیر کند.

این فلوشیپ فوق تخصصی ارتوپدی کودکان خاطر نشان کرد: کلاب فوت اشکال در عضلات و استخوان‌ها است و از زانو به پایین را گرفتار می‌کند اما پدر و مادر کودک با توجه به دفورمه بودن پا این اختلال را تنها در پا متوجه می‌شوند هر چند این عامل باز هم به شدت آن بستگی دارد.

رحیم‌نیا عنوان کرد: نوزاد مبتلا به کلاب فوت هنگام تولد پاشنه پایش به سمت داخل پا است همچنین نوک انگشتان و کف پا هم به سمت داخل پا چرخیده است. هر چند علت اصلی این اختلال مشخص نیست و نقش ژنتیک در بروز این مشکل نیز بسیار کمرنگ است به صورتی که اگر در خانواده‌ای کودکی  مبتلا به کلاب فوت باشد فرزند بعدی تنها سه درصد احتمال دارد دچار این اختلال شود.

وی با اشاره به اینکه دو فرضیه برای کلاب فوت وجود دارد، گفت: اولی گفته می‌شود که در دوران جنینی استخوان‌ها به‌خوبی و به صورت طبیعی و آناتومیک شکل نمی‌گیرند بنابراین باعث شده تا رباط‌ها و تاندون‌هایی که کنار استخوان‌ها قرار دارند به مرور زمان سفت شوند و پا تغییر حالت پیدا کند.

این متخصص ارتوپدی ادامه داد: فرضیه دوم مبنی بر این است که استخوان‌ها طبیعی هستند و به مرور زمان غیر طبیعی بودن نسج سبب شده تا به مرور زمان استخوان‌ها هم جابه جا شوند و تغییر شکل دهند که فرضیه اول غالب‌تر است.

رحیم‌نیا در خصوص راه‌های درمانی این مشکل گفت: با ماساژ و دستکاری پا است به این معنا که هر هفته پا کودک توسط پزشک معالج  که معمولا در پنج تا ۶ هفته است گچ گرفته می‌شود و به پدر و مادر آموزش داده می‌شود که هر هفته خودشان گچ پای کودک را باز کنند، به حمام ببرند و دوباره برای گچ گرفتن به پزشک مراجعه کنند.

وی اضافه کرد: معمولا در ۶ هفته ظاهر پا طبیعی می‌شود اما به علت اینکه عضلات پشت ساق پا کوتاه است دچار مشکلند و همانند سایرین به‌راحتی نمی‌توانند راه بروند بنابراین پس از اصلاح ظاهر پا توسط گچ با عمل جراحی کوچکی می‌توان تاندون پشت پا را بلند کرد و پس از این کار پا به مدت سه هفته در گچ باقی می‌ماند.

فلوشیپ فوق تخصصی ارتوپدی کودکان ادامه داد: به مدت هشت تا ۹ هفته درمان کلاب فوت تمام می‌شود اما آنچه که باعث موفقیت‌آمیز بودن این عمل می‌شود این نکته است که از کفش‌ها یا بریس‌های مخصوص به صورت شبانه‌روزی به پای کودک پوشیده شود و پس از آن دو تا چهار سال تنها باید شب‌ها پوشیده شود. بنابراین اگر درمان به‌درستی انجام  و کفش‌های مخصوص استفاده شود معمولا کلاب فوت اصلاح می‌شود.