به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، سید مرتضی طباطبایی با اشاره به داروهایی همچون فاکتور ۸، فاکتور ۹، آلبومین به عنوان داروهای مشتق از پلاسما که مصرف آن برای بسیاری از بیماران ضروری است، اضافه کرد: عزاداران حسینی می‌توانند در تاسوعا و عاشورای حسینی به ۶ مرکز انتقال خون در استان تهران مراجعه کنند.

مدیرکل انتقال خون استان تهران با اعلام فعالیت پایگاه انتقال خون منطقه ۱ و ۲۰ برای اولین بار در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی، گفت: علاوه بر فعالیت مرکز انتقال خون وصال، مراکز اهدای خون مناطق ۴ و ۵ نیز از ۸ صبح تا پایان عصر، پذیرای اهداکنندگان خون است.

طباطبایی اظهار کرد: از ابتدای شهریور ماه ۹۷ تا به امروز تعداد ۲۳ هزار و ۷۷ نفر جهت اهدای خون به پایگاه‌‌های انتقال خون سراسر استان تهران مراجعه کردند که پس از آزمایش‌های مربوطه، تعداد ۱۸هزار و ۶۵۶ نفر موفق به انجام این کار خیر و خداپسندانه شده‌اند. از بین ۲۳هزار و ۷۷ مراجعه کننده اهدای خون، ۸هزار و ۹۳۹ نفر به صورت مستمر اقدام به این کار خیر و اهدای خون به بیماران نیازمند کرده‌اند.

اهداى خون ١٣٠٠ نفر روزانه در ایام محرم

فتح الله دروازه بان سوپروایزر سازمان انتقال خون استان تهران نیز گفت: به طور کلی بیش از ۱۰۰۰ واحد خون در سازمان انتقال خون استان تهران و در مرکز وصال گرفته می‌شود در ایام محرم به دلیل نذر خون افراد خیر این آمار به روزانه ۱۳۰۰ واحد خون و فرآورده‌های خونی رسیده است. یکی از سیاست‌های سازمان این است که مردم اقدام به نذر پلاسمای خون بکنند.

وی اضافه کرد: داروهای بیماران نیازمند به داروهای مشتق از پلاسما و بیماران سرطانی از پلاسمای اهدایی مردم تولید می‌شود و به همین دلیل ما مردم را تشویق به انجام نذر اهدای پلاسما می‌کنیم. روزانه به طور متوسط در ایام محرم بین ۴۰ تا ۵۰ واحد پلاسما از طریق آفرزیس از طرف مردم اهدا می‌شود که سازمان انتقال خون تلاش کرده تا این آمار به دلیل نیاز زیاد بیماران نیازمند ، افزایش پیدا کند.