دکتر ذبیح الله حسن‌زاده در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره پیچ خوردگی مچ پا اظهار کرد: پیچ خوردگی مچ‌پا یکی از شایع‌ترین آسیب‌های ورزشی محسوب می‌شود که افراد جامعه حداقل یکبار در کل زندگی آن را تجربه می‌کنند.

وی با بیان اینکه پیچ خوردگی مچ‌پا باعث ناتوانی‌های زیادی می‌شود، افزود: از آنجا که وزن انسان از زانو به مچ‌پا منتقل می‌شود هرگونه افزایش وزن یا فقدان آمادگی بدنی لازم می‌تواند بروی پا تاثیر گذارد و مشکلاتی را برای افراد چاق به وجود آورد.

این متخصص ارتوپد با بیان اینکه استفاده از محافظ مخصوص مچ‌پا در افرادی که حساس هستند باعث می‌شود تا کمتر دچار آسیب شوند، خاطرنشان کرد: هرگونه ضعف در عضلات، اندام تحتانی، انحراف در زانو، مچ‌پا، نرمی استخوان، کمبود مواد معدنی و کمبود ویتامین D باعث بروز مشکلاتی در پا می‌شود.

حسن‌زاده تاکید کرد: گروه‌های آسیب‌پذیر کودکان، زنان و افراد چاق هستند بنابراین جهت پیشگیری از پیچ خوردگی زانو باید از کفش‌های مناسب پیاده‌روی استفاده کنند و تا حد امکان از کفش‌هایی که پاشنه میخی دارند استفاده نکنند بلکه کفش‌هایی با پاشنه پهن را انتخاب کنند.

وی عنوان کرد: در پیچ خوردگی‌های مچ ‌پا افراد ابتدا باید از محل حادثه دور شوند و پس از آن عضو آسیب دیده را بالاتر از سطح قلب قرار دهند و در مرحله‌ای سوم استفاده از یخ که در پارچه پیچیده شده است به ازای هر یک ساعت به مدت ۱۵ دقیقه در ناحیه آسیب دیده می‌تواند جلوی تورم و پیشرفت کبودی را بگیرد.

این متخصص ارتوپد اضافه کرد: استفاده از آتل یا بانداژ تاثیر مثبتی در درمان پیچ خوردگی مچ پا دارد اما در صورت عدم مراجعه زود هنگام به پزشک متخصص می‌تواند مشکلاتی را در راه رفتن و دویدن فردی که دچار پیچ خوردگی زانو شده است به وجود آورد.