شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۰
بازدید: 137

نکاتی که همه بیماران مبتلا به صرع در مورد ازدواج باید بدانند

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، دکتر کوروش قره‌گزلی، متخصص مغز و اعصاب در آستانه برگزاری پانزدهمین کنگره بین‌المللی صرع در ارتباط با موضوع ازدواج و بارداری در بیمارانی که صرع دارند، اظهار کرد: موضوع ازدواج چالش دائمی برای این بیماران و به طور کلی همه افرادی که دچار بیماری‌های مزمن هستند، است.

وی با اشاره به اینکه قطع درمان در بیماری‌های مزمن سبب اختلال در سلامت فرد می‌شود، گفت: بیماران مبتلا به صرع و همه افرادی که گرفتار بیماری‌های مزمن هستند برای آغاز زندگی مشترک حتما باید این مسئله را مدنظر قرار دهند و به همسر آینده خود قبل از ازدواج اعلام کنند که بیمار بوده و باید دارو مصرف کنند.

رئیس هیأت مدیره انجمن صرع با اشاره به اینکه کتمان بیماری سبب اختلال در زندگی مشترک پس از ازدواج می‌شود، گفت: در گذشته امکان تقاضای فسخ نکاح در صورت کتمان این قضیه و درخواست همسر وجود داشت ولی اکنون این فسخ نکاح یک روند طولانی پیدا کرده و باید ثابت شود که صرع مخل زندگی زناشویی است و این مسئله تنها با تصمیم قاضی محقق می‌شود.

قره‌گزلی گفت: صرع یک بیماری مزمن است ولی اگر پزشک اعلام کند که صرع مخل زندگی زناشویی نیست قاضی نیز حکم را بر همین اساس داده و فرد به‌راحتی نمی‌تواند از زندگی مشترک خود جدا شود. بنابراین قبل از ازدواج فرد باید همسر خود را نسبت به بیماری‌اش آگاه کند.

وی با تأکید بر اینکه صرع عامل ناباروری در زنان و مردان نیست، گفت:‌ این بیماری می‌تواند در صورت در نظر نگرفتن تمهیداتی، حین بارداری می‌تواند سبب آسیب به جنین شده و با تاثیر در بافت مغزی باعث متولد شدن نوزادی ناقص خواهد شد.

این متخصص مغز و اعصاب با اشاره به اینکه ریسک اختلال مغزی در جنین که مادری مبتلا به صرع دارد پنج تا ۲۰ درصد است،‌ گفت: در صورتی که برای مادر تمهیدات دارویی در نظر گرفته شود و داروها به موقع مصرف شود احتمال آسیب به جنین بسیار اندک خواهد شد که این موضوع با مدیریت پزشک امکان‌پذیر است و با مخفی نگه داشتن بیماری از همسر، به جنین آسیب وارد می‌شود.

قره‌گزلی خاطر نشان کرد: صرع در زنان و مردان آماری برابر داشته و حدود نیم تا یک درصد جامعه به آن مبتلا هستند که آماری حدود ۸۰۰ هزار نفر می‌شود البته بر اساس تحقیقی که اخیراً دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام داده حدود یک میلیون ایرانی مبتلا به صرع هستند.

گفتنی است پانزدهمین کنگره بین المللی صرع سوم تا پنجم بهمن در کتابخانه ملی برگزار می‌شود و علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت www.epilepsycongress.ir مراجعه کنند.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of