دکتر میثم مهابادی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره ایمپلنت اظهار کرد: ایمپلنت تحولی را در دندان‌پزشکی ایجاد کرده است چراکه با وجود ایمپلنت می‌توان دندان‌های از دست رفته را با روشی که به دندان‌های مجاور آسیبی وارد نشود، جایگزین کرد.

وی با بیان اینکه در گذشته از درمان‌هایی نظیر پروتز متحرک یا تراش دندان‌های مجاور و جایگزینی ناحیه بی‌دندانی با پروتز ثابت جهت جایگزینی دندان‌های از دست رفته استفاده می‌شد که هر کدام معایب خاص خود را داشتند، افزود: البته ایمپلنت برای همه افراد قابل استفاده نیست بنابراین شرایط بیمار باید از لحاظ استخوان موجود در دهان مورد بررسی قرار گیرد تا مشخص شود فضای کافی برای گذاشتن ایمپلنت وجود داشته باشد.

مهابادی در پاسخ به این سوال که ماندگاری ایمپلنت چه مدت است؟ عنوان کرد: در صورتی که طرح درمان و پروسه کلی گذاشتن ایمپلنت درست انجام شود و بیمار فاکتورهایی همچون رعایت بهداشت فردی دهان و دندان را رعایت کند و توسط دندان پزشک تحت معاینه و بررسی دوره‌ای قرار گیرد معمولا ماندگاری طولانی مدتی دارد.

وی با اشاره به اینکه ایمپلنت قبل از ۱۸ سالگی و تا زمان رشد کامل استخوان فک در کودکان نباید انجام شود، اضافه کرد: افرادی که دوران رشد استخوان‌های فک خود را سپری کرده‌اند می‌توانند از درمان ایمپلنت استفاده کنند اما آنچه که بسیار حائز اهمیت است این است که بلافاصله پس از کشیدن دندان‌ها تا استخوان‌ها از بین نرفته است اقدام به گذاشتن ایمپلنت کنند و حتی در مواردی ایمپلنت به جای دندان کشیده شده در همان جلسه درمان قرار داده می‌شود.

این دندان‌‍‌‌‌‌‌‌‌‌‌پزشک ادامه داد: در صورتی که کاشت ایمپلنت با تاخیر همراه باشد سبب شده تا استخوان فک در ناحیه‌ای که دندان از دست رفته وجود دارد؛ دچار تحلیل شود و در نهایت درمان را با چالش مواجه کند.